ترمیم مو , روش های ترمیم موی سر , جلو گیری از ریزش مو

ترمیم مو , روش های ترمیم موی سر , جلو گیری از ریزش مو : ترمیم موی سر شامل روش های جراحی و همچنین درمان های پزشکی انواع مختلف ریزش مو می باش که روش های غیر جراحی را شامل می شود. یکی از رایج ترین دلایلی که سبب ریزش مو می شود ریزش موی اندروزنیک (AGA) می باشد که به عبارتی طاسی الگوی زنانه و طاسی الگوی مردانه گفته می شود .

یکی از روش های که برای درمان ریزش مو بکار رفته می شود استفاده از لیزرتراپی است. یکی از اهدافی که در کاشت مو و ترمیم وجود دارد پاکسازی خط مو یا پرکردن و همچنین پرکردن ناحیه های از فرق سر می باشد که در آنجا ریزش مو قابل توجه می باشد.

در این موضوع عوامل مهمی وجود دارد که باید با جراح خود در مورد آنها بحث نمایید که موارد گفته شده در زیر را شامل می شوند:

  • پیشینه قومی
  • پوست و موی شما
  • سن
  • سابقه خانوادگی در حیطه ریزش مو
  • در آزمایش های بالینی اثبات شده است که لیزر ها موجب می شود ترمیم مو در زنان و مردان اتفاق بیوفتد.

ترمیم مو چیست؟

ترمیم مو را می توان همان توزیع مجدد مو دانست . مو را از پشت و کناره های فرق سر می گیرند و در قسمت های کم پشت انتقال میدهند. این انتقال موها به عنوان گرافت های مینی یا میکرو بسیار کوچک می تواند نتایجی طبیعی را حاصل نماید.

بعد آن گرافت ها به درون حفره های مجزا قرار داده می شوند تا مجددا شیوه رشد موی طبیعی را تکرار نمایند. قسمتی که موها از آن گرفته می شوند به عنوان یک زخم مستقیم خوب می شود و به وسیله موهای کناره های سر یا موهای باقی مانده در پشت به خوبی پنهان گردند.

 

ترمیم مو

 

روشهای ترمیم مو

جراحی ترمیم مو روش های زیادی را شامل می شود که عبارت اند از :

ناحیه نوک سر

ناحیه می باشد که پشت یا بالا سر است و یک الگوی چرخشی یا مارپیچی را به همراه دارد. این قسمت که با نام فرق سر هم شناخته می شود می تواند به عنوان اولین قسمتی باشد که طاسی الگوی مردانه در آن مشخص می گردد.

ناحیه اهدا کننده

حاشیه های بالای گوش ها و دور پشت سر را شامل می شود که به صورت ژنتیکی فولیکول های مو به گونه ی برنامه ریزی می شوند که در تمام عمر می تواند رشد نمایند و بدون هیچ گونه تغییری باقی بمانند.

کاهش آلوپسی

در این روش ترمیم مو نوار ناحیه ی بالای پوست سر که در وضعیت طاس شدن در نوک و فرق سر است جدا می شود . انعطاف پذیری طبیعی فرق سر در جهت کشیدن فرق سر مو دار اطراف به قسمت در حال طاس شدن استفاده می گردد. این کار در برخی از موارد دوباره تکرار می شود.

واحد فولیکولی

یک واحد فولیکولی گروه بندی طبیعی یک، دو یا سه ( خیلی کم ۴) فولیکول مو می باشد که در پوست پیدا می شود . به شکل میانگین واحد فولیکولی شامل ۲٫۴ تار مو می باشد.

استخراج واحد فولیکولی FUE یا FOX

این استخراج شیوه ی است که برای خارج کردن واحدهای فولیکولی ، هر کدام در یک زمان با استفاده از برش پانچ خیلی ریز از محل اهدا کننده می باشد. برای استخراج واحدهای فولیکولی قطرسوزن پانچی عموما کمتر از یک میلی متر می باشد.

گرافت واحد فولیکولی

یک گرافت یک واحد فولیکولی جدا را شامل می گردد. در بیماران مناسب با برنامه ریزی دقیق و همراه با زاویه دار ، جهت دار بودن و ناحیه درست گرافت های واحد فولیکولی موجب ظاهر خیلی طبیعی و زیبای موی پیوندی می گردد.

ریزپیوند واحد فولیکولی

در چنین روشی از ناحیه اهدا کننده تعداد فراوانی از واحدهای فولیکولی برداشته می گردد و بعد از آن به وسیله میکروسکوپ به گرافت های که واحدهای فولیکولی را شامل می شوند تقسیم می گردند.

پیوند مو

روش های زیادی که در آن پوست مودار از پست فرق سر یا محل اهدا کننده جدا می گرددو به قسمت های طاس یا کم پشت انتقال داده می شود. میکروگرافت ( ۱تا ۲ مو) و مینی گرافت (۳ تا ۸مو) به عنوان روش های هستند که در پیوند رایج می باشند. برخی از جراح ها به شکل گزینشی گرافت های گرد را مورد استفاده قرار می دهند که هر کدام مابین ۱۰ تا۲۰ تار مو داشته اند.

اقتصاد مو

با توجه به این نظریه فقط منابعی محدود یا آنها که رو به کاهش از مو وجود دارند ، اما با توسعه طاسی نیاز به مو بالا می رود.

فلپ مو

روش های به منظور چرخیدن بخش های بزرگ از سر به طرفین و پشت فرق سر به جلو و نواحی مرکزی سر . این روش می تواند زمانی که با اتساع بافت مورد استفاده می شود زیادترین کارایی را داشته باشد.

فولیکول مو

ریشه های از مو و یا رشته های از آنها در زمان جراحی ترمیم مو از قسمت اهدا کننده برداشته می شوند و سپس کاشت آنها در قسمت دریافت کننده صورت می گیرد.

گرافت مو

فولیکول های مو که از قسمت اهدا کننده برداشته می شوند و سپس در قسمت گیرنده پوست سر آماده کاشت می باشند. در هر گرافت میزان فولیکول های مو به نوع روش کاشتی که مورد استفاده قرار می گیرد متفاوت می باشد. یک گرافت این امکان را دارد که شامل یک واحد فولیکولی مجزا، یک فولیکول موی مجزا، واحدهای فولیکولی چندگانه یا حتی می تواند ۲۰ فولیکول یا زیادتر ( مثل گرافت بزرگ گرد) را داشته باشد.

شاخه مو

برای بیان گرافت های گرد بزرگی این اصطلاح بکار گرفته می شود که پیش تر ها رایج تر بوده است .

ترمیم مو

ترمیم مو به عنوان یک روش جراحی می باشد که از قسمت اهدا کننده فولیکول مو به ناحیه دریافت کننده انتقال داده می شود.

تعیین دقیق خط موی جلوی سر

با استفاده از شیوه های متنوعی که برای پیوند دقیق در جهت پوشاندن یا تغییر و بهتر کردن ظاهربدشکل روش هی کاشت قبلی اشاره داشته است.

طاسی الگوی مردانه

یک نوع بیماری ارثی است که در آقایان وجود دارد که هورمون دهیدروتستوسترون سبب می شوند فولیکول های کو به تدریج کاهش پیدا کنند و در نهایت سبب ریزش می شوند . این طاسی بعد از سن بلوغ ممکن است در هر زمان با نازک شدن قسمت نوک سر و عقب رفتن خط مو شروع گردد و در نتیجه باعث شود در بالای فرق سر طاسی کامل رخ دهد. طرفین فرق سر و ناحیه ی دور پشت در معرض طاسی الگوی مردانه قرار گرفته نمی شوند.

میکروگرافت

گرافتی که یک یا دو تار مو را شامل می شود و از بخش اهداکننده با یک سوزن پانچ ریز حاصل می گردد و یا ار یک گرافت گرد برش داده می گردد.عموما میکروگرافت در سوراخ های واقع می شود که در پوست سر با یک سوزن ریز یا پانچ ایجاد شده اند.

مینی گرافت

شکل های بسیاری از مینی گرافت ها از گرافت های گرد گرفته می گردد . مینی گرافت ۳ تا ۴ تار مو یا ۵ تا ۶ تار مو ( مینی گرافت کوچکد) را شامل می گردد.

گرافت های چندواحدی

( MUG) گرافت های که در یک گرافت دو یا چند واحد فولیکولی را شامل می شوند . پیش تر ها به آن مینی گرافت می گفتند ولی هم اکنون این نام تغییر کرده است. در عمل گرافت های چند واحدی در هر گرافت هم اکنون ۲ تا ۶ واحد فولیکولی را شامل می شود.

پیوند چندواحدی

با استفاده از گرافت های چند واحدی پیوند مو انجام می شود . در عمل این گرافت ها را در شیارهای گرد کوچک یا در حفره ها و شکاف ها قرار می دهند. این روش ترکیب شده با روش FUT می باشد.

ناحیه گیرنده

به ناحیه ی گفته می شود که ریزش مو در آن وجود دارد و در زمان پیوند مو ، فولیکول های مو در آن قسمت کاشته می گردند.

گرافت گرد

اولین نوع گرافت می باشد که دارای نمونه های مختلفی می باشد و از آنها در پیوند مو استفاده می شود. یک گرافت بزرگ تارهای زیادی را شامل می شود که ممکن است ۲۰ یا بیشترباشند ، گرافت گرد بزرگ در ابعادهای متفاوتی به وسیله پانچ ها براشته می گردند. با استفاده از جراحی گرافت گرد از قسمت اهدا کننده حاصل می شود و دو حالت دارد یا اینکه به بخش های کوچکتری برای میکروگرافت ، مینی گرافت یا گرافت شکافی یا به همان شکلی که می باشد استفاده می گردد.

کاهش طاسی سر

در این روش پوست سر طاس جدا می گردد و لبه های پوست سر که موارد هست به یکدیگر نزدیک می شوند. اغلب در بیمارانی از روش کاهش طاسی استفاده می گردد که در قسمت فرق سر طاس می گردند.

فلپ چرخشی از پوست سر

این روش چرخش نواری از پوست سر مودار و لیفتینگ را شامل می شود که در بخش های قرار می گیرد که به صورت همزمان پوست طاس آن جدا شده است.

گرافت شکافی

موی است که به صورت مستقیم از قسمت اهدا کننده حاصل می شود یا اینکه از گرافت گرد بزرگتری پدید می گردد.

گیجگاه/ ناحیه گیجگاهی

این قسمت در گوشه بیرونی بالایی که در آنجا پیشانی به خط مو رسیده است. این به عنوان نخستین قسمتی می باشد که طاسی الگوی مردان در آن دیده می گردد و موجب می شود که خط مو عقب برگردد.

نقطه گیجگاهی

دو ناحیه مثلثی می باشد که از موکه در گوشه های بیرونی پایینی پیشانی قرار گرفته می شود و در آن قسمت خط موی گیجگاهی به پاگوشی رسیده است.

اتساع بافت

این دستگاه به بالون بازساختی شبیه می باشد که در طرفین سر برای توسعه فرق سر مودار مورد استفاده قرار گرفته می شود، برای جایگزین کردن ناحیه طاس اقدام به عرضه یک منبع موی بزرگتر می نماید. این درستگاه برای روش های فلپ مو و کاهش پوست فرق سر مورد استفاده قرار داده می شود.

توسعه دهنده بافت

دستگاهی می باشد که در جهت کشیدن پوست فرق سر استفاده می گردد. این دستگاه در برخی از موارد برای سرعت بخشیدن به پروسه کاهش پوست فرق سر با کشیدن دو طرف فرق سر مورد استفاده واقع می شود تا سریعا سبب شود که نواحی طاس حذف گردند. در زیر فرق سر به صورت موقتی دستگاه توسعه دهنده بافت قرار گرفته می شود و به مدت یک دوره سه هفته ی در جای خود باقی خواهد ماند.

 

ترمیم مو

 

یکی از روش های که برای ترمیم موی بانوان روش HRT می باشد که این روش نیز به عنوان یکی از روش های ترمیم مو است . این روزها روش های جدیدی ارائه می شود که می توان برای ترمیم مو و کاشت از آنها استفاده کرد که یکی از این روشها HRT می باشد. در این روش از گرافت یا همان پیوند شبیه به پوست خاصی استفاده می شود که در قسمت های کم پشت یا طاس قرار می گیرند. موهای که ترمیمی هستند را نمی توان از موهای طبیعی تشخیص داد زیرا از لحاظ رنگ و بافت با موهای که طبیعی هستند فرقی ندارند.

در این روش سبب می شود که موهای ترمیمی از لحاظ تراکم ، جهت ، رنگ با موهای که بیمار در حال فعلی دارد همخوانی کاملی داشته باشند. افزون بر اینکه در زمان ورزش جایی هیچ نگرانی نیست چون این پوسته با جدیدترین مواد چسبنده به پوست سر چسبیده اند.

نحوه درمان و ترمیم مو

در طول درمان ترمیم موی سر مواردی که رخ می دهند

در زمان مشاوره مقدماتی جراخ سابقه پزشکیاتان را مورد بررسی قرار می دهد و نسبت به نگرش های ذهنی و عاطفی که در مورد ترمیم مو دارید شما را مورد ارزیابی قرار میدهد. به علت اینکه برای موفقیت در جراحی بسیار نگرش های واقع گرایانه مهم هستند و انتظارات واقعی مورد بحث واقع می شوند.

جراح پوست سرتان و خط مو شما را معاینه می نماید و حتی از پوست سر و موی شما نیز نمونه می گیرد. زمانی که شما و جراح تصمیم بر اینکه گرفتید که باید از ترمیم مو استفاده نماید جراح اقدام به بیان برخی از موارد زیر می نماید:

  • روش جراحی
  • تجهیزات جراحی
  • عوارض احتمالی

دقت داشته باشید که مدت جراحی شما به میزان تعداد موی کاشت شده وابسته است اما به صورت میانگین این زمان بین ۴ تا ۵ ساعت می باشد.

عموما جراحی بدون درد است و با بی هوشی موضعی ودر مطب صورت می گیرد.

نتایج درمان پس از ترمیم مو

بعد از اینکه از مدت زمان جراحی مقدار کمی گذشت ناحیه موهای کاشت شده به عنوان زخم های ریز نشان داده می شوند. البته این زخم ها خیلی سریع خوب می شوند و بعد از چند روز تفاوتی بین آنها و پوست های اطراف دیده نمی شود . در اصل بیماران ترغیب می شوند که پس از روز جراحی موی خودشان را بشویند. اما در این ناحیه زخمی وجود دارد که به واسطه موهای اطراف پوشانده می گردد. اگر بیماران علاقه داشته باشند می تواننداز یک کلاه گشاده برای گذاشتن روی سرشان استفاده کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید