تزریق چربی در صورت و بدن : کاربردها ، مزایا و هزینه

تزریق چربی در صورت و بدن : کاربردها ، مزایا و هزینه : یکی از جدیدترین روش های که به وسیله آن جراح می تواند بخشی از نواحی مدنظر را پر حجم تر نشان دهد تزریق چربی می باشد که موجب می شود شادابی صورت و جوانی دوباره به چهره باز گردد.  از تزریق چربی می توان برای پر کردن گودی ها یا چروک ها ، برجستگی گونه ها، فرم دادن خط های چانه ی و بازیابی حجم پلک ها استفاده نمود . برای اینکه تزریق چربی صورت بگیرد در ابتدا چربی های اضافی از بخش های دیگر بدن بیرون کشیده می شود و  بعد از اینکه چربی ها غنی سازی شدند مجددا به واسطه سوزن های بسیار باریکی به دیگر نقاط تزریق می شود البته این کار به دقت تمام شکل می گیرد.  گاهی برای رسیدن به نتیجه دلخواه تزریق چربی چندین بار صورت می گیرد.

 

تزریق چربی

 

در این سال های اخیر برای بهبود برجستگی های لب ، چانه ، باسن ، گونه ، سینه ها عمل تزریق چربی بسیار تاثیرگذار واقع شده است . البته از این روش برای جوانسازی پوست و برطرف کردن چین و چروک های صورت نیز استفاده می شود.

متخصص کلینیک پوست و مو در مورد نحوه ی انجام آن به شما توضیح خواهد داد و بعد از وضعیت شما را بررسی کرد به شما می گوید آیا شرایط لازم برای آن را دارید یا خیر. عمل تزریق چربی به عنوان یک عمل سرپایی می باشد و کوتاه ترین زمان ریکاوری را به همراه خواهد داشت و نتایج زیبایی بدن ، جوانسازی و زیبایی صورت و رضایت مندی را به همراه خواهدداشت.

تزریق چربی  چیست؟

یکی از روش های جوانسازی پوست تزریق چربی است که در این روش از چربی های استفاده می شود که به صورت ناخواسته در برخی از نواحی بدن جمع می شوند و این چربی ها را به نقاط دیگری حجم و برجستگی نیاز دارند منتقل می کنند.

 

تزریق چربی

 

از این روش نیز برای قسمت های که چربی آنها با بالارفتن سن ، استرس و دیگر عوامل دست رفته است و گود شده اند نیز استفاده می گردد.

در تزریق چربی به جای اینکه از مواد شیمیای و پروتزهای مصنوعی استفاده شود از چربی های خود شخص استفاده می گردد . خیلی از بیماران می خواهند که از تزریق چربی استفاده کنند زیرا این روش دیگر پس زدن پروتز ، ماده تزریق شده یا بروز واکنش آلرژیک را به همراه نخواهد داشت.

روش تزریق چربی به عنوان یک روش غیر تهاجمی و ایمن می باشدکه نتایج آن کاملا به صورت طبیعی است.

چه افرادی برای تزریق چربی مناسب هستند؟

اگر شما از جمله افرادی هستید که سلامت عمومی کاملی دارید و از این عمل انتظارات معقولی دارید و همچنین از تمامی خطرات وعوارض احتمالی آن آگاهی دارید به احتمال زیاد از افراد مناسب برای تزریق چربی هستید. اما اگر بیماری خاصی مانند :

فشار خون بالا ، دیابت ، مشکلات خونریزی ، افسردگی شدیدی  

نمی توانید از تزریق چربی استفاده کنید.

چه نواحی می توانند برای تزریق چربی مناسب باشند

از روش تزریق چربی می توان برای جایگزی حجم های دست رفته و همچنین برجستگی صورت استفاده کرد و تا حدود زیادی به چهره فرم داد . برای هدف های زیر می توان از تزریق چربی استفاده کرد:

 • بزرگ و برجسته کردن لب‌ها
 • بزرگ کردن سینه‌ها
 • بزرگ کردن باسن
 • جوانسازی پوست دست
 • رفع خط خنده و چروک‌های دور لب
 • پر کردن جای جوش روی پوست و جای دیگر زخم‌ها
 • برجسته کردن گونه
 • رفع گودی زیر چشم
 • صاف کردن چروک‌های پیشانی و چروک دور چشم
 • برجسته کردن چانه
 • رفع چین و چروک صورت و گردن
 • رفع چین و چروک ناحیه زیر چانه و فک
 • فرم دهی بهتر به خطوط فکی
 • مزایا تزریق چربی

تزریق چربی به عنوان یک عمل غیر تهاجمی می باشد که نیازی به بیهوشی کامل ندارد و تنها کافی است تحت بیهوشی موضعی قرار بگیرد.

زمانی که شخص برای تزریق می خواهد مراجعه کند با پای خود به کلینیک می رود و پس از آن دوباره با پای خود از کلینیک خارج می شود و هیچ نیازی نیست که شخص در بیمارستان یا کلینیک بستری گردد. نتایج تزریق چربی بسیار طبیعی جلوه می کند.

باید به اینکه توجه داشته باشید که تزریق چربی هیچ گونه زخمی از خود به جای نمی گذارد و درد بسیار کمی خواهد داشت و دقت داشته باشید که مدت زمان دوری از فعالیت و مرخصی کار بسیار کوتاه می باشد.

تزریق چربی چگونه انجام می شود

تزریق چربی در چند مرحله صورت می گیرد که اولین مرحله آن خارج کردن چربی از بدن می باشد . یک جراح ناحیه مورد نظر را برای خارج کردن چربی انتخاب می کند که چربی های اضافه ی در آن است و معمولا این قسمت ها از شکم ، باسن ، ران یا پهلو و غبغب می باشد. پس از اینکه ناحیه مورد نظر انتخاب شد جراح یک برش کوچکی در آن ایجاد می نماید و به وسیله یک لوله باریک به نام کونولا که به بدن وارد می کند با لیپوساکشن چربی های مورد نظر را از محل مورد نظر خارج می کند.

 

تزریق چربی

 

پس چربی های مورد نظر از قسمت مورد نظر خارج شد ، چربی ها برای تزریق مجدد در بدن

آماده سازی می شوند .چربی های خارج شده در سانتریفیوژ قرار می گیرند تا مایعات اضافی از سلول های چربی جدا گردند و چربی های غنی سازی شوند.

پیش از اینکه چربی ها دوباره تزریق شوند ، اگر بیمار بخواهد قسمت مورد نظر بی حس می شود تا بیمار در زمان تزریق راحت باشد و در پایان در قسمت مورد نظر چربی ها تزریق می شوند . چربی ها با کانولاهای بسیار ظریف با قطر۱ تا ۲٫۵ میلی متر تزریق می گردند. وقتی چربی ها به مقدار کم در قسمت موردنظر تزریق شوند سلول های چربی به صورت یکنواخت توزیع می گردند و این سلول ها به محو مناسبی توسط بافت سالم احاطه می گردند. این مورد موجب می گردد که تماس بین چربی های تزریق شده با بافت سالم بدن انجام شود در نهایت سلول های چربی می توانند به صورت بسیار مناسب با اکسیژن و مواد مغذی تغذیه گردندو زنده بماند.

بهبودی

بیمار بعد از اینکه  تزریق چربی را انجام داد انتظار تورم خفیفی را داشته باشد در صورتی که این تورم موقتی می باشد و سریعا از بین خواهد رفت . معمولا در یک جلسه مراجعه به کلینیک پوست و مو تزریق چربی صورت می گیرد بیمار بعد از اینکه از کلینیک زیبایی برگشت می تواند در همان روز یا نهایتا بعد از یک روز به فعالیت های خود ادامه بدهد.

نتایج این روش( تزریق چربی )چقدر ماندگاری دارند؟

ممکن است نتیجه تزریق چربی در طی روزهای اول یک حالت اغراق آمیز داشته باشند زیرا در حدود ۲۵ درصد چربی بیشتر در ناحیه تزریق می گردد و علت این کار است که به تدریج حدود یک سوم از چربی های تزریق شده به آهستگی جذب می گردند و بقیه آن به صورت موفقیت آمیزی پیوند خواهد خورد و بر جای باقی می مانند و در نهایت به واسطه تزریق چربی این حجم ایجاد شده به آرامی به ۲۵ درصد کم خواهد شد.

به صورت کلی میزان ۶۰ درصد از سلول های چربی استخراج شده اند و تزریق می شوند نجات می یابند و در نهایت زنده خواهند ماند این ۶۰درصد برای همیشه ثابت می مانند. نتیجه نهایی تزریق چربی در اصل به میزان سلول های چربی انتقال داده که زنده بمانند بستگی دارد که البته این موضوع تا میزان زیادی به چگونگی استخراج چربی ، غنی سازی آنها و نحوه ی تزریق دوباره آنها وابسته است.

بعد از اینکه تزریق چربی صورت گرفت سلول های که مرده اند به آرامی جذب می شوند و این امکان وجود دارد که نتایج نهایی تزریق تا ۶ بعد نیز مشخص نگردد . جراح از همان ابتدا تلاش می کند که به درصدی که چربی ها باقی نمی مانند و جذب می شوند ، چربی زیادتری را تزریق نماید تا نتیجه ی از تزریق حاصل می شود با خواسته های شما یکی باشد در هر صورت باید دقت کنید که نتیجه تزریق چربی قابل پیش بینی نیست و این امکان وجود دارد که برای اینکه به نتیجه دلخواهتان برسید چند جلسه تزریق چربی را انجام دهید.

تزریق چربی چه عوارض و خطراتی را به دنبال خواهد داشت ؟

گاهی به ندرت دیده می شود که تزریق چربی عوارضی را به دنبال داشته باشد و معمولا عوارضی که از تزریق چربی حاصل می شوند خیلی کم و موقتی می باشند . در ادامه به برخی از شایعه ترین این عوارض اشاره کرده ایم :

 • عفونت
 • بی‌حس شدن موقتی پوست
 • عدم تقارن ، هماتوم یا همان جمع شدن خون در زیر پوست)
 • وجود برچستگی در زیر پوست

هزینه های تزریق چربی

هزینه ی چربی به موارد مختلفی بستگی دارد ، از چه نوع بیهوشی استفاده شده یا کدام ناحیه بدن و صورت مورد نظر بوده و چه مقداری چربی تزریق شده است . البته فراموش نکنید موقعیت جغرافیایی کلینیکی که در آن برای تزریق چربی مراجعه می کنید نیز بسیار مهم می باشد و همچنین تخصص و مهارت جراح شما هم در مشخص کردن میزان هزینه ی تزریق چربی نقش بسیار مهمی خواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید