تعریق چیست ؟

تعریق چیست : در واقع به فرآیند تولید نوعی مایع ( که بیشتر شامل آب است ) توسط برخی غدد بدن و خروج آن از طریق منافذ پوستی ، تعریق گفته می شود .

برخی مواد شیمیایی مانند دی متیل فنول و تترا متیل فنول و که بودار هستند همراه مقداری اوره ، از جمله مواد تشکیل دهنده عرق می باشند . در بدن پستانداران غددی وجود دارد که به نام ” غدد تعریق ” شناخته شده اند و این غدد می باشند که باعث ایجاد این مواد شیمیایی شده و از منافذ سطح پوست خارج شوند . غدد تعریق اغلب کلینژریک می باشند .

 

تعریق

 

خواص عرق کردن

تعریق در بدن انسان در مرحله اول به عنوان یک عمل تنظیم کننده سطح حرارت بدن انسان می باشد . تعدادی نظریه موجود است ، مبنی بر اینکه غدد تعریق در مردان موجب اعمال فرومون می شود . این باور دفع سموم بدن از طریق تعریق که در بین مردم رایج است از نظر علمی هنوز به اثبات نرسیده است .

در سطح پوست ، تنظیم درجه حرارت توسط عرق کردن انجام می شود ؛ یعنی وقتی حرارت بدن بالا می رود ، تعریق در سطح پوست توسط غدد مربوطه رخ می دهد و با ایجاد رطوبت بر روی پوست ، انسان احساس خنکی می کند . اگر غدد تعریق در بدن فعال نشوند ، انسان مبتلا به گرما زدگی و حتی تب های غیرعفونی می شود . همچنین عرق روی پوست موجب نرمی و مانع از خشکی و آسیب پذیری پوست می شود .

در هنگام عصبانیت ، تعریق باعث افت دمای بدن می شود تا از عوارض عصبانیت مانند افزایش تپش قلب و ضربان نبض و همچنین حالت تهوع جلوگیری کند .

در حیوانات نیز این غدد موجود هستند . مثلا در سگ ها که کمتر دارای غدد تعریق هستند ، از طریق تبخیر آب از منفذ دهان ، این کمبود جبران می شود . از میان پستانداران ، اسب ها در تعریق مشابه انسان هستند و عرق کردن از زیربغل آن ها شروع می شود .

با اینکه غدد تعریق در بدن بسیاری از پستانداران وجود دارد ، ولی تنها تعداد کمی از این طیف جانداران هستند که مشابه انسان جهت افت دمای بدن در گرما از این سطح بالای عرق کردن بهره مند می باشند .


کلینیک کاشت مو , کلینیک زیبایی , کلینیک پوست و مو , کلینیک لاغری و درمان چاقی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید