عمل جراحی انحراف بینی | سپتوپلاستی

عمل جراحی انحراف بینی – سیتو پلاستی : در صورتی که بافت بین دو سوراخ بینی صاف باشد و در یک خط مستقیم نباشد به آن انحراف بینی گفته می شود در چنین وضعیتی سبب می شود که یکی از سوراخ های بینی از دیگری کوچک تر به نظر آید . افرادی که دچار انحراف بینی هستند مشکلات زیادی در زمان نفس کشیدن دارد و همچنین می تواند تاثیرات بدی را در خواب شبانه ی شخص و کارهای روزانه آن داشته باشد.

وقتی در زمان شب شخص نتواند راحت نفس بکشد موجب می شود اکسیژن کافی به مغز برسد و در نهایت خواب راحت از بیمار سلب می شود و در خواب خروپف می کند. افرادی که دارای انحراف بینی کمی هستند می توانند با جراحی سپتوپلاستی این انحراف را از بین ببرند. در چنین جراحی تیغه ی بینی یا قسمت مرکزی بینی با جراحی سپتوپلاستی صاف می شود و راستای قرارگیری آن نیز اصلاح می شود.

 

جراحی انحراف بینی

 

اگر فکر می کنید علائمی دارید که امکان دارد از انحراف بینی شما ناشی شده باشد یا اگر می خواهید عمل سپتو پلاستی را انجام دهید باید در اولین کار با متخصصین کلینیک زیبایی مشورت کنید.

متخصصین در کلینیک زیبایی ما می توانند شما را در این رابطه یاری دهند همچنین با انجام عمل سپتوپلاستی می توانند انحراف تیغه ی بینی شما و علائم ناشی از آن را نیز برطرف نمایند و در نهایت با بازیابی کارکرد طبیعی بینی می توانند کیفیت را به زندگی شما باز گردانند.

انحراف تیغه‌ی بینی چیست؟

دو سوراخ بینی به وسیله قسمت مرکزی بینی از یکدیگر جدا می شوند که به این جدا کننده تیغه بینی یا سپتوم گفته می شود. تیغه بینی از استخوان و غضروف تشکیل شده است و در هر دو سمت پوشانده شده از غشای مخاطی می باشد. در وضعیت مطلوب باید تیغه بینی درست در مرکز بینی و در وضعیتی صاف قرار داشته باشد تا سوراخ های بینی به یک اندازه در سمت راست و چپ باشند. اگر تیغه ی بینی دچار انحراف باشد و در مرکز بینی نباشد یعنی شخص دچار انحراف بینی است .

در افراد زیادی که این انحراف بسیار کم می باشد سبب بروز هیچ مشکلی در شخص نخواهد شد . در صورتی که این انحراف تیغه بینی زیاد باشد موجب گرفتگی بینی و سبب بروز مشکلات تنفسی خواهد شد . معمولا زمانی که تیغه بینی انحراف داشته باشد در ظاهر شخص تغییری پدید نمی آید اما اگر این میزان انحراف زیاد باشد سبب تغییر در ظاهر بینی شخص خواهد شد.

عللت انحراف بینی چیست؟

ممکن است انحراف بینی به دلایل مختلفی باشد که می تواند شامل مواردی مانند شکستگی بینی ، منحرف شدن تیغه بینی در زمان رشد جنین ، آسیب و ضربه به بینی باشد البته ممکن است شخص دارای انحراف بینی کمی باشد ولی با گذشت زمان و بالا رفتن سن این انحراف شدت پیدا نماید.

انحراف بینی چه علائمی دارد؟

انحراف بینی ممکن است علائم و مشکلاتی مانند :

 • خونریزی بینی
 • مشکل در تنفس
 • سردرد
 • گرفتگی بینی بیشتر در یک سمت
 • درد صورت ، بدشکلی و دفرمیتی بینی
 • اختلال در خواب مانند خروپف یا وقفه تنفسی در زمان خواب
 • عفونت سینوسی مزمن یا سینوزیت مزمن
 • ریزش ترشحات بینی به حلق از پشت بینی را به همراه داشته باشد.

درمان انحراف بینی چه مزیت های دارد

مزیت های زیادی دارد که می توانید به موارد زیر اشاره کنیم :

 • زمانی که راه هوایی بینی باز شده باشد می تواند موجب شود تا کارکرد تنفس بینی افزایش پیدا کند
 • زمانی که راه هوایی بینی باز شود موجب بهبود تنفس در هنگام شب و در ساعت روز می باشد علاوه بر آن می تواند سبب عدم خروپف در شب شود.
 • با باز شدن بینی راه خروج ترشحات سینوسی که پیش تر بسته یا گرفته شده بودند، کاملا باز می گردند.
 • بیمارانی که با انحراف بینی مشکل بویایی یا چشایی پیدا کردند زمانی که درمان شوند این مشکلات نیز برطرف می گردد.

تشخیص

بعد از آن نوبت شماست که برای پزشک توضیح دهید ، آیا سابقه آسیب دیدگی یا شکستن بینی دارید و یا اینکه پیش از جراحی بینی انجام داده اید ! بعد از اینکه برای پزشک چنین موضوعاتی را تشریح کردید ، پزشک شما را معاینه می کند و به شکل داخل تیغه ی بینی شما توجه می کند. پزشک برای فضای دورن بینی شما را بررسی کند از یک اسپکولوم و یک چراغ قوه ی کوچک استفاده می نماید ؛ اسپکولوم وسیله ی است که به آرامی سوراخ بینی شما را باز می نماید. در برخی از موارد پزشک برای اینکه انتهای بینی را مستقیم ببیند فیبر نوری را همراه با دوربین به درون بینی می فرستند.در بیشتر موارد نیازی به هیچ گونه تست یا آزمایش خاصی وجود ندارد.

درمان انحراف بینی

سپتوپلاستی

یکی از تکنیک های جراحی بینی سپتوپلاستی یا جراحی انحراف تیغه بینی می باشد که برای اصلاح انحراف تیغه ی بینی یا سپتوم به کار می رود . معمولا این جراحی را با بازسازی سپتوم یا برش زیرمخاطی می شناسند. عموما هدف اصلی از چنین جراحی این است که به تنفس بیمار بهبود ببخشند و در موارد زیر ممکن است برای ارزیابی بهتر بینی در جهت بررسی تومور ، التهاب و پولیپ و خونریزی صورت بگیرد.

اگر در تیغه بینی انحرافی وجود داشته باشد ، با هیچ دارویی این انحراف برطرف نخواهد شد به همین دلیل تنها راهی که می توان این تیغه بینی را درمان کرد جراحی می باشد. به وسیله عمل سپتوپلاستی در درون بینی برش های ایجاد می شود که می توانند سبب برطرف کردن انحراف غضروفی و استخوانی در بینی گردند. عموما سپتوپلاستی بر روی ظاهر بینی تاثیری ندارد و فقط هدف از انجام چنین جراحی است است که تنفس بیمار بهبود یابد و تیغه بینی نیز صاف شود.

برای انجام سپتوپلاستی از بیهوشی عمومی یا موضعی استفاده می شود . معمولا در همان روز بیمار از بیمارستان مرخص می شود و این جراحی حدود یک ساعت زمان می برد.

در ابتدا یک برش کوچک در درون بینی ایجاد می شود . لایه مخاطی که روی بینی را پوشانده است از استخوان و غضروف ها جدا می گردد و کنار رانده می شود و بعد از آن بخش های از غضروف تیغه ی بینی که کج می باشند یا صاف می شوند یا اینکه برداشته خواهند شد.

بعد از آن غشای مخاطی دوباره به جای خود بر می گردند و در درون بینی تا چند روز از آتل مخصوص استفاده می شود. البته این آتل ها راهی دارند که بیمار قادر است به واسطه آنها نفس بکشد بدین ترتیب برای بیمار بلعیدن غذا بسیار ساده و آسان خواهد بود . در چنین جراحی های کبودی در اطراف چشم و تورم ایجاد نمی گردد زیرا در چنین جراحی های استخوان بینی شکسته نمی شود ؛ ولی با جراحی های زیبایی در چنین مواردی متفاوت است.

سپتورینوپلاستی

منظور از سپتورینوپلاستی جراحی می باشد که برای صاف کردن تیغه بینی (سپتوپلاستی) و برای زیبایی بینی (جراحی زیبایی یا رینوپلاستی) صورت می گیرد . از جراحی رینوپلاستی برای تصحیح فرم بینی و زیبا سازی ظاهر بینی به علت مشکلات ساختاری بینی صورت می گیرد این با وجودی است که سپتوپلاستی می تواند مشکلات تنفسی بیمار را با برطرف کردن انحراف بینی به وجود آورد.

جراحی انحراف بینی

کوچک کردن شاخک‌های داخل بینی

برای اینکه راه هوایی بینی را بهبود ببخشند معمولا عمل سپتوپلاستی با عمل کوچک کردن شاخک بینی صورت می گیرد . در چنین شرایطی با بافت های شاخک های بینی داغ می شوند که کوچک تر و جمع تر می گردند یا اینکه بخش کوچکی از بافت های شاخکی درون بینی برداشته می شوند.

جراحی انحراف بینی

بهبودی بعد از عمل جراحی انحراف بینی

برای چنین جراحی های را با بیهوشی عمومی انجام می دهند اما همان طور که پیش تر نیز بیان کردیم شخص در همان روز مرخص خواهد شد . البته ممکن است بیمار در شرایط خاص بیمار را یک روز بستری کند و یک روز بعد از جراحی از بیمارستان مرخص شود. البته برخی از بیماران شخصی را ندارند که در۲۴ساعت اولیه آنها را همراهی کند به همین دلیل در بیمارستان بستری می شوند ولی بیمارانی که در همان روز مرخص می شوند فردی را دارند که ۲۴ ساعت اول کارهای مانند پخت و پز ، قرار دادن کمپرس سرد به بیمار و گذاشتی پشتی در زیر سر بیمار را انجام دهد و همچنین مراقب است که داروهای بیمار به صورت صحیح و سر وقت مصرف شود.

بعد از جراحی ممکن است بیمار دردهای را داشته باشد که با داروهای که به واسطه پزشک تجویز می شود این دردها کم می شود. توسط پزشک تمامی مواردی که باید رعایت شود به بیمار توضیح داده می شود همچنین مراقبت ها مانند حمام ، نحوه ی خوابیدن و … به بیمار گفته می شود . البته دقت داشته باشید تمامی موارد لازم پیش از اینکه جراحی صورت بگیرد به صورت شفاهی به بیمار گفته می شود تا اگر سوالی برای او پیش آمد از پزشک سوال کند.

پس از عمل جراحی انحراف بینی چه مراقبت های لازم است انجام دهیم

برای اینکه به بهترین نتیجه بعد از جراحی خود برسید لازم است مراقبت ها و دستور العمل های لازم را انجام دهیم که این مراقبت ها شامل موارد زیر می باشند :

 • اگر می خواهید عطسه کنید سعی کنید این کار را با دهان انجام دهید اینگونه به نفع شما خواهد بود.
 • بعد از جراحی را انجام دادید به مدت ۲۴ ساعت سعی کنید بینی خود را با مایع سالین مخصوص شستشو بدهید . می توانید در این زمان به آسانی با بینی خود فین نمایید.
 • اگر چند روز بعد از جراحی خونریزی کمی داشتید جای نگرانی نیست و به همین دلیل پس از جراحی در درون بینی یک پد قرار داده می شود . قبل از اینکه بیمار بخواهد مرخص شود نیاز است که پرستار چندگاز اضافه به او بدهید که اگر لازم شد گازهای درون بینی را عوض کند . هر چه از زمان جراحی دور تر شوید میزان خون ریزی هم کمتر خواهد شد.

عوارض جراحی انحراف بینی چیست ؟

ممکن است بعد از جراحی انحراف بینی عوارضی برای بیمار پدید آید که می تواند شامل موارد زیر باشد :

 • عدم بهبودی کامل تنفس بیمار
 • وجود سوراخی در تیغه ی بینی
 • خونریزی بعد از جراحی ( عموما چنین شرایطی به آسانی کنترل خواهد شد )
 • جمع شدن مخاط خشک در بینی
 • عفونت زخم جراحی
 • در اندک مواردی نیز ممکن است ظاهر بینی تغییر شکل پیدا کند

دقت داشته باشید که محل ایجاد برش به دندان های جلویی فک بالا نزدیک می باشد و ممکن است این دندان ها و قسمت اندکی از سقف دهان که بالایی این دندان ها می باشد تا ۲ یا ۳ ماه کمی حالت بی حسی داشته باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید