جراحی بینی , عمل بینی , جراحی زیبایی بینی | رینوپلاستی

جراحی بینی , رینوپلاستی , جراحی زیبایی بینی , عمل بینی , عمل زیبا سازی بینی , زیبایی بینی , عمل زیبایی بینی : افراد زیادی هستند که دوست دارند بینی زیبایی داشته باشند و برای همین از عمل بینی استفاده می نمایند . یکی از رایج ترین و پر استفاده ترین عمل های جراحی زیبایی که از گذشته تا کنون در بین افراد وجود داشته است عمل بینی یا رینو پلاستی می باشد . در عمل جراحی رینو پلاستی که اکثرا به عنوان عمل زیبایی بینی شناخته شده است ، در عمل زیبایی بینی غضروف تغییر حالت داده می شود که در اکثر موارد بینی کوچکتر نشان داده می شود. هدف کلی از جراحی بینی این است که ظاهر بینی زیباتر شود و با دیگر اجزای صورت هماهنگی پیدا کند .

همانگونه که پیش تر گفتیم عمل جراحی بینی به عنوان یکی از رایج ترین عمل های زیبایی است که موجب می شود بینی تناسب و زیبایی ظاهری داشته باشد . متخصصین کلینیک به شما کمک می کنند تا روش های زیبایی را بشناسید و نسبت به چگونگی انجام عمل زیبایی آگاهی های لازم را در اختیار داشته باشید.

عمل جراحی بینی با توجه به اینکه عملی ساده می باشد و نسبت به دیگر عمل ها با سرعت بیشتری صورت می گیرد که همین عمل سبب اعتماد به بنفس به بیمار و بالا رفتن کیفیت زیبایی او خواهد شد.

عمل جراحی بینی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

عمل جراحی بینی هم یکی از عمل های جراحی زیبایی می باشد که برای ترمیم زیبایی و ظاهر زیبای بخشیدن به بینی صورت می گیرد. زمانی که عمل جراحی بینی صورت می گیرد غضروف بینی و استخوان ها تغییر حالت داده می شوند و یا بافت های اضافی برداشته می گردند تا بینی ظاهری زیبا پیدا کند . در این گونه عمل هیچ تغییری به پوست داده می شود . در هر صورت در عمل زیبایی بینی استخوان های زیرین دچار تغییر می شوند و پوست نیز شکل تازه تری به خود می گیرد و در نهایت شما می توانید نتیجه ی بسیار چشمگیری را از عمل زیبایی بینی مشاهده نمایید.

اگر عمل زیبایی بینی انجام شود می تواند تغییرات زیادی را در شخص ایجاد کند که این تغییرات شامل کوچک کردن بینی ، باریک کردن بینی ، تغییر زاویه بینی و همچنین برداشتن برآمدگی و دیگر مشکلات مرتبط با بینی می باشد.

کدام یک از مشکلات بینی می توانند با جراحی زیبایی بینی اصلاح گردند؟

در صورتی که شخصی دچار مشکلات زیر باشد می تواند برای اصلاح آنها از عمل زیبایی بینی استفاده نمایید.

 • گرفتگی بینی
 • پولیپ بینی
 • شکستگی بینی
 • انحراف بینی
 • کاهش اندازه بینی
 • قوز بینی
 • نقص های مادر زادی بینی که می تواند با کارکرد بینی تاثیر پذیر باشد
 • اختلالات تنفسی بینی
 • آسیب دیدگی های بینی
 • و …

عمل جراحی زیبایی بینی برای چه کسانی مناسب می باشد

متقاضیان عمل جراحی بینی می توانند از دسته افراد زیر باشد :

 • افرادی که از لحاظ فیزیکی هیچ مشکلی ندارند و دارای سلامت کامل هستند
 • معمولا این افراد بالای سن ۱۸ سال داشته اند و رشد صورت آنها کامل شده است
 • افرادی که خوش بینی که در ذهنشان هدف های واقعی در مورد بهبودیشان دارند

جراحی بینی یا رینوپلاستی چه مزیت هایی دارد؟

یکی اصلی ترین مزیت های که جراحی بینی دارد افزایش اعتماد به نفس است . در عمل جراحی بینی بخش های که موجب ناراحتی و نارضایتی فرد می شود اصلاح می شود و در نهایت در چهره شما تغییراتی را پدید می آورد که موجب می شود شخص خوشحال تر و راحت تر باشد. شما بعد از عمل جراحی زیبایی بینی اعتماد به نفس زیادتری پیدا می کنید و می توانید دید بهتر و مثبت تری داشته باشید.

مشاوره برای عمل رینوپلاستی ( جراحی بینی )

یکی از بخش های مهم و اصلی در عمل جراحی زیبایی بینی مشاوره است . شما باید هر سوال یا نگرانی که در مورد بینی خود دارید در زمان مشاوره حتما از پزشک سوال کنید و این سوالات و شرایط ممکن است شامل سایزکلی ، عرض و یا ناحیه کالوملای باشد.

بعد از آن پزشک به صورت دقیقی قسمت بیرونی بینی شما را از جلو و طرفین و زاویه ۴۵ درجه معاینه می کند . معاینه های داخلی باید با شرایط خاصی انجام گردند که در آن باید به تغییر شکل تیغه بینی و انحراف ، دریچه های بینی ، توربینات و دریچه های خارجی بینی توجه گردد . بعد از اینکه معاینات انجام شد حالا به صورت کامل و جامع در مورد روش های جراحی بحث و تبادل نظر خواهد شد.

روش‌های عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی

عمل جراحی بسته بینی

جراحی بینی

در عمل جراحی بسته بینی جراح برای اینکه به غضروف بینی و استخوان ها دست پیدا کند در بینی شکافی را ایجاد می نماید . به وسیله یک ابزار این کار صورت می گیرد . این ابزار به وسیله شکاف داخلی که ایجاد می نماید پوست از ساختار بینی جدا می شود و بعد از آن استخوان و غضروف به وسیله آن برداشته می گردند. هنگامی که استخوان و غضروف برداشته شود می تواند شکل مطلوبی به خود پیدا کند . بعد از آن بافت بینی روی ساختار جدید قرار می گیرد و شکاف درونی بسته می شود تا عمل جراحی به اتمام برسد.

عمل جراحی باز بینی

جراحی بینی

در عمل جراحی باز بینی به گونه ی است که روی بینی یک شکاف ایجاد شده است و نوستریل ها یا سوراخ های بینی از یکدیگر جدا می گردند تا جراح به غضروف های بینی و استخوان ها دسترسی داشته باشد. این روش جراحی از جراحی بسته پیچیده تر می باشد در صورتی که هدف انجام تغییرات اساسی در بینی باشد بهتر است این روش استفاده شود و به عبارت دیگر این روش مناسب تر می باشد.

در جراحی بسته و جراحی باز موجب بازسازی بینی می شوند و در نهایت روی بینی بسته می گردد . مسیر عبور هوا و ساختار جدید به وسیله مواد ابری و یا اسفنجی نگه داشته می گردند. برای سریع تر شدن فرآیند بهبودی از ایسپلیت های خارجی روی بینی استفاده می شود تا شکل جدید بینی را محفوظ نگه دارد.

مراقبت‌های پس از درمان ( پس از رینوپلاستی )

بعد از اینکه عمل جراحی انجام شد صورت متورم می گردد . بیمار باید در استراحت کند و در رختخواب بماند و برای مدت یک روز سر خود را در حالت بالا نگه دارد . این امکان وجود دارد که برای بیمار بینی دردناک باشد و سردرد نیز امری طبیعی در این باره است . جراح برای اینکه دردهای بیمار کاهش پیدا کنند داروهای را تجویز می نماید. ممکن است چند روز شما در اطراف چشم ها کبودی و تورم افزایش پیدا کند اما این علائم بعد از سه روز دیگر وجود نخواهند داشت .

گرفتگی عضلات و خونریزی های جزئی هم ممکن است برای بیمار رخ دهد و به مقدار گستردگی عمل جراحی وابسته است . خیلی از مردم بعد از دو روز بلند می شوند و می توانند بعد از یک هفته قادرند به سرکار و مدرسه بروند و البته نباید فراموش کرد که به مدت دو یا سه هفته فعالیت های ورزشی برای فرد ممنوع می باشد.

البته به بیماران دستورالعمل های داده می شود که پس از عمل حتما مراقبت های لازم را باید انجام بدهد که این دستورات شامل موارد بهداشتی ، نظافتی ، ویزیت های پیگیری و خوردن می باشد . بیمار نباید در هفته اول خود به واسطه بینی نفس بکشد تا آسیب دیدگی های بینی ترمیم شود. خیلی ضروری است که بتوان پانسمان های جراحی به صورت خشک نگه داری شوند . بعد از یک یا دو هفته بخیه ها و پانسمان و اسپلینت برداشته می گردند . بیمار باید فراموش نکند که نتیجه نهایی ممکن است بعد از یک سال کامل گردد و خصوصا نوک بینی به مدت چند ماه متورم خواهد ماند .

عوارض بعد از عمل جراحی بینی

در هر عمل جراحی ممکن است برخی خطرات احتمالی وجود داشته باشد که بیمار پیش از آن باید به صورت دقیق از آنها آگاهی لازم را داشته باشد که این خطرات موارد زیر را شامل می شوند:

 • عوارض بیهوشی
 • ایجاد سوراخ در سپتوم (ایجاد سوراخ در دیواره داخلی بینی)
 • اپیستاکسی (خونریزی از دماغ) – نیاز به جراحی ثانویه بینی
 • عفونت
 • انسداد و احتقان بینی
 • ظاهر و نتایج نامطلوب ( برداشته شدن بیش از اندازه بافت ها )
 • عدم تقارن ( ممکن است شکل دو طرف بینی با یکدیگر متفاوت باشد )
 • برداشتن مقدار کم بافت ها

عمل جراحی ثانویه بینی

رینوپلاستی

ممکن در بعضی شرایط بیمار از نتیجه راضی نباید و حتی امکان دارد برای بدست آوردن نتیجه مطلوب تر شخص یک عمل جراحی بینی دیگر نیز لازم داشته باشد که به آن عمل جراحی ثانویه یا ترمیمی گفته می شود . این امکان وجود دارد که بینی شما دچار جراحت یا آسیب دیدگی شده باشد پس مجبورید که عمل جراحی ثانویه انجام دهید ، عمل رینوپلاستی ثانویه خیلی از عمل جراحی اولیه بینی مشکل تر و سخت تر خواهد بود.

هزینه جراحی بینی

هزینه انجام عمل جراحی بینی رینوپلاستی می توانند خیلی متفاوت باشد . هزینه های این عمل ها به موارد زیر بستگی داشته است:

 • هزینه های بیهوشی
 • آزمایش های طبی
 • هزینه های امکانات بیمارستانی یا اتاق عمل
 • دستمزد جراح
 • داروهای تجویز شده
 • پوشش های بعد از  جراحی زیبایی بینی

پرسش های متداول جراحی بینی و پاسخ آنها


بهترین جراح بینی را از کجا و چکونه پیدا کنیم ؟

مهمترین کار قبل از اینکه اقدام به جراحی بینی کنید انتخاب یک جراح زیبایی و متخصص جراحی زیبایی بینی است . متخصصی که دارای نمونه فعالیت زیاد و دارای تجربه ای بالا باشد . مهم نیست که تخصص خود را از چه کشوری گرفته باشد مهم نتیجه فعالیت و تخصص او بر روی اشخاص متفاوت با انواع عمل بینی می باشد . لذا تخصص و تجربه بالا برای هر متخصص جراحی بینی مهمترین شاخصه می باشد.

بینی یکی از حساسترین اعضای بدن می باشد. که کار تامین هوا و اکسیژن را به بدن انجام می دهد. اگر عمل بینی به خوبی انجام نشود اختلالات جبران ناپذیری رخ خواهد داد . لذا با انتخاب یک جراح بینی خوب می توانید خیال خود را راحت کنید.

بهترین سن برای عمل زیبایی بینی ؟

شرط اول برای عمل بینی ( جراحی زیبایی بینی ) تکمیل فراید رشد استخوان می باشد که اکثرا در دختران سن ۱۵ و در پسران سن ۱۷ به بالا می باشد . لذا سن مناسب برای خانومها بالای ۱۵ سال و برای آقایان ۱۷ سال به بالا می باشد . امام برای افراد مسن که افتادگی بینی دارند عمل بینی موجب بهبود در تنفس وی شده و نیز چهره ای جوانتر خواهند داشت.

بهترین فصل برای جراحی بینی ؟

از نظر پزشکی زیبایی سرما و گرما تاثیر روی عمل رینوپلاستی ندارد و هر زمان برای انجام عمل بینی مناسب است .

منظور از بینی گوشتی چه نوع بینی است ؟

بینی گوشتی به بینی اطلاق می شود که داری پوستی ضخیم با اسکلت غضرفی ضعیف است . بینی گوشتی افراد به دلیل ترشح چربی زیاد توسط غدد چربی ساز در ناحیه بینی ایجاد می شود و این افراد دارای بینی بزرگ چربی می باشند که نیاز به عمل بینی دارند . در این عمل بینی بهترین راه تقویت غضرف بینی است که با استفاده از آن شکل مناسبی بدان داده شود . تخصص و دانش جراح بینی می تواند بهترین حالت را برای بینی گوشتی با غضرف ضعیف ایجاد کند.

بزرگی نوک بینی بیانگر این است که بینی از نوع گوشتی است؟

بزرگی نوک بینی نشانگر این نیست که بینی از نوع گوشتی می باشد . در بسیاری از موارد قابل مشهود است غضرف ناحیه نک بینی موجب بزرگی نوک بینی شده است که متخصص جراحی بینی به راحتی می تواند آن را رفع نماید. تکنیک های مورد استفاده هر جراح بینی مختص خودش می باشد و لذا همیشه بهترین تکنیک را برای عمل بینی انتخاب خواهد کرد.

رینوپلاستی را می توان همزمان با اصلاح انحراف سپتوم و گرفتگی بینی انجام داد؟

رینوپلاستی یا همان جراحی زیبایی بینی یکی از معروفترین جراحی های زیبایی در دنیاست . در جواب سوال شما باید بگم بله به موقع عمل زیبایی بینی می توان گرفتگی بینی و اصلاح سپتوم را نیز انجام داد و هیچ نوع مشکلی به همراه ندارد.

در جراحی بینی بهتر است بیهوشی عمومی انجام شود یا با بی حسی موضعی نیز می توان عمل را انجام داد ؟

نه بیهوشی عمومی و نه بی حسی موضعی بر دیگری برتری ندارد .متخصص جراحی بینی تصمیم خواهد گرفت که به چه روشی کار خود را انجام دهد . البته در برخی موارد خواست بیمار تاثیر زیادی دارد . در کل تشحیص پزشک معالج تعیین کننده است و اگر بیهوشی عمومی به صلاح بیمار نباشد عمل بینی با بی حسی موضعی انجام خواهد شد و بلعکس.

عمل رینوپلاستی بهتر است در بیمارستان انجام شود یا در مراکز جراحی و کلینیک های زیبایی ؟

درعمل بینی یا رینوپلاستی بیشتر تخصص پزشک مطرح می باشد تا تجهیزات و امکانات چرا که در تمام این مراکز برای انجام عمل زیبایی بینی همه امکانات فراهم می باشد . از این رو تفاوت عمده ای برای انجام در مراکز وجود ندارد.

مدت زمان بستری بعد از رینوپلاستی چقدر می باشد ؟

معمولا و در اکثر موارد همان روز بعد از انجام عمل بیمارمرخص می شود اما در صورتی که جراح بینی تشخیص دهد که بستری شود . نهایتا فردای بعد از عمل بیمار مرخص می شود .

بهبود کبودی اطراف بینی چه مدت طول می کشد و این کبودی به چه اندازه می باشد ؟

صورت ناحیه حساسی می باشد و اطراف بینی با انجام عمل زیبایی بینی ( رینوپلاستی ) بطور حتمی کبود می شود اما خوشبختانه امروزه با پیشرفت انواع تکنیک های جراحی و داروهایی که برای این کار استفاده می شود . از کبودی ناحیه بینی بعد از رینوپلاستی کاهش داده شده است بطوری که این کبودی نهایتا تا ۱۲ روز بصورت کامل از بین خواهد رفت و هیچ نوع عارضه ای ایجاد نمی کند.

درد ناشی از عمل زیبایی بینی به چه میزان است ؟

در اکثر موارد و به صورت معمول بیمار بعد از عمل دردی را ندارد و در صورت وجود درد خفیف با اسفتاده از استامینوفن به راحتی تسکین می شود.

مدت زمان مورد نیاز برای استراحت بعد از جراحی بینی؟

این مدت زمان بستگی به نوع بیماری شخص دارد و بنا به تشخیص پزشک معالج مدتی در حدود ۳ تا ۱۰ روز متغیر می باشد.

چه زمانی اسپلینت از روی بینی برداشته می شود ( بعد از عمل بینی ) ؟

برداشتن اسپلینت بطور معمول ۵ تا ۱۰ روز می باشد ولی اکثر متخصصین عددی بین این دو عدد را انتخاب می کنند و بعد از ۱ هفته اقدام به برداشتن آن می کنند .

آیا استفاده از تاکپون داخل بینی برای همه بیماران انجام می شود ؟

نه لزوما در بسیاری از موارد نیاز به استفاده از تامپون نمی باشد . تقریبا اکثر جراحان بینی امروزه به جای استفاده از تامپون از صفحات سیلیکونی استفاده می کنند که یکی از مزیت های این روش باز بودن بینی و تنفس هوای آزاد از همان ابتدای بعد از عمل می باشد.یک مزیت مهم دیگر استفاده از صفحات سیلیکونی موجب ثابت ماندن سپتوم در حالت اصلاح می باشد و احتمال بازگشت سپتوم به وضعیت منحرف قبل را به شدت کاهش می دهد.

مدت زمان رهایی از چسب بینی چقدر است ؟

مدت زمان معینی برای برداشتن چسب وجود ندارد و با تشخیص متخصص جراحی بینی متغییر می باشد . افرادی که دارای پوست ضخیمی می باشند به نسبت مدت زمان بیشتری باید چسب بینی را نگهدارند. در کل مدت زمان برداشتن چیزی بین ۴ تا ۶ هفته متغیر می باشد.که در این مدت زمان هفته ای ۱ یا دو بار چسب بینی تعویض می شود . به نظر برخی از افراد استفاده از چسب بینی برای مدت زیادی نتایج مطلوب و دلخواه را به دنبال خواهد داشت که اصلا صحیح نمی باشد و تاثیری در آن ندارد.

مصرف آناناس تورم بعد از رینوپلاستی را کاهش می دهد ؟

آناناس تازه تاثیر زیادی در رفع تورم بعد از رینوپلاستی دارد . آناناس دارای ماده ای به نام بروملین است این آنزیم کاهش تورم را سرعت می بخشد .

اگر رینوپلاستی به صورت صحیح انجام نشود چه عوارضی به دنبال خواهد داشت ؟

جراحی بینی نیز همانند سایر جراحی های زیبایی ممکن است عوارضی را به دنبال داشته باشد . اما دقت و تجربه جراح در این کار عوارض ناشی از رینوپلاستی را به حداقل می رساند در کل عوارض جراحی بینی به دو دسته زیر تقسیم می شوند :

مشکلات تنفسی که عبارتند از :

 • باقی ماندن انحراف تیغه میانی بینی
 • چسبندگی داخل بینی
 • تنگ شدن سوراخ های بینی ( در این مورد بیمار دقت داشته باشد که اصرار به کوچک کردن پرده ها و یا سوراخ بینی به جراح نداشته باشید .)
 • تنگی دریچه داخل بینی از عوارض وخیم جراحی بینی است که معمولا در نتیجه برداشتن بیش از حد بافت نرم و غضروف بینی ایجاد می شود.

عوارض جراحی پلاستیک بینی ( عوارض زیبایی بینی ) که عبارتند از :

 • تبدیل به بینی زینی شکل که در نتیجه برداشتن بیش از اندازه غضرف و قوز استخوان است .
 • انحراف گنبد استخوانی یا غضرفی بینی که در نتیجه اصلاح نادرست انحراف تیغه میانی بینی
 • جدا شدگی قسمت های استخوانی و غضرفی از یکدیگر
 • فرو رفتگی پره های بینی به دنبال برداشت بیش از حد غضروف های پره های بینی با هدف جمع کردن نوک بینی
 • برداشت بیش از حد پوست پره های بینی
 • بالا رفتن بیش از حد نوک بینی
 • باریک شدگی بیش از حد نوک بینی و افتادگی نوک بینی

***نکته

انتخاب جراح مناسب و متخصص حرفه ای , تشخیص دقیق و کامل قبل از جراحی بینی , انتخاب سن مناسب و کانیدای عمل بینی توسط جراح از عواملی است که بروز عوارض بالا را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.

علت گرفتگی بینی بعد از رینوپلاستی چیست ؟

انسداد و گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی بینی در دو سه هفته اول عمری طبیعی می باشد. این گرفتگی ناشی از تورم مخاط بینی و تجمع Crust در سوراخ بینی است .در روز های اول با شستشوی بینی بیمار با استفاده از نرمال سالین اوکی می شود .

شستشو با نرمال سالین منجر به خروج ترشحات و بهبود التهاب و تورم مخاط بینی می گردد. از طرفی میتوان با نرمال سالین سرد در مواقع خونریزی اقدام به شستشوی بینی و کنترل خونریزی نمود. برخی اوقات نیز میتوان با کورتیکواستروییدهای موضعی روند کاهش التهاب و تورم مخاطی را تسریع نمود.

۴۸ تا ۷۲ ساعت نیز می توان از قطره فنیل افرین یا نفازولین استفاده نمود، البته نه به کرات. استفاده مکرر از فنیل افرین یا نفازولین موضعی منجر به آسیب مخاط بینی می گردد.

اما برخی اوقات علی رغم بهبود التهاب و تورم مخاط بینی، گرفتگی بینی در بیمار مرتفع نمی گردد. علل انسداد بینی پس از جراحی زیبایی بینی مشتمل است بر:

 • انحراف سپتوم بینی
 • تنگی و ناکارآمدی والو داخلی بینی
 • ناکارآمدی والو خارجی بینی
 • هیپرتروفی (بزرگ شدگی) شاخک
 • چسبندگی های مخاطی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید