شرح وظایف پرستار سالمند در منزل

وظیفه پرستار سالمند در خانه چیست؟

شرح وظایف پرستار سالمند در منزل : همه پرستاران با توجه به آموزش هایی که می‌بینند می توانند علاوه بر بیمارستان در خانه نیز از بیماران مراقبت کنند. این کار هم برای بیمار و هم پرستار مزیت های زیادی دارد برای مثال بیمار در منزل شخصی خود آرامش بیشتری دارد و از این رو سریع تر بهبود پیدا می کند، پرستار نیز در بیمارستان مجبور است شیفت های طولانی مدت را تحمل کند و استراحت کمی دارد ولی در منزل می تواند با آرامش زیاد کار های خود را انجام دهد.

همچنین در چنین شرایطی پرستار توجه زیادی به بیمار و یا سالمند دارد به همین دلیل سالمند در خانه احساس امنیت زیادی دارد و هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی سریع بهبود پیدا می کند. پرستاران برای اینکه بتوانند خدمات مناسبی ارائه کنند باید آموزش های زیادی ببینند ما در این قسمت به برخی از وظایفی که پرستار سالمند بر عهده دارد اشاره می کنیم.

وظایفی که یک پرستار سالمند بر عهده دارد بر اساس شرایط سالمند متفاوت می باشد. برخی از سالمندان به مراقبت ۲۴ ساعته نیاز دارند یا برخی از آن ها دچار بیماری و آسیبی شده اند که به مدت محدودی نیاز به مراقبت و نگهداری دارند. در مواردی سالمند در خانه تنهاست و به یک همدم نیاز دارد که این کار نیز بر عهده پرستار می باشد که از سالمند حمایت کند .

در حالت کلی وظایف پرستار سالمند به شرح زیر می باشد:

 • ارزیابی اولیه از وضعیت سالمند و تعیین یک برنامه مراقبت مخصوص به او
 • نظارت بر مصرف دارو و تسکین درد های سالمند
 • شست و شو و پانسمان زخم ها
 • ثبت علائم حیاتی سالمند
 • بروزرسانی نوع مراقبت مطابق با وضعیت سالمند
 • آموزش نحوه صحیح مراقبت از سالمند و خانواده او
 • ارائه پیشنهاداتی برای بهبود امنیت سالمند در منزل
 • کنترل علائمی که می تواند منجر به بدحالی سالمند و رجوع او به بیمارستان شود
 • نظارت بر انجام کمک های اولیه در منزل
 • ارتباط پرستار سالمند با پزشک، مددکار اجتماعی یا مشاور سلامت
 • تشویق سالمند به همکاری و حمایت از او

زمانی یک پرستار سالمند وظایف خود را درست انجام خواهد داد که توجه کامل به همه جزییات داشته باشد و با خلق و خوی سالمند آشنایی کامل داشته باشد. برای این کار باید برنامه ریزی مناسبی داشته باشد و آموزش‌های زیادی ببیند تا بتواند در مقابل تمام خواسته ها و حرکت های سالمند رفتار مناسبی داشته باشد برای مثال ممکن است سالمند در برخی روز ها نیاز به تغذیه خاصی داشته باشد در این صورت پرستار باید متوجه شود و خواسته او را بر اساس شرایط جسمانی سالمند برآورده کند.

شرح وظایف پرستار سالمند در منزل

مراقبت از سالمند در خانه به چند دسته تقسیم می شود

پرستار سالمند می تواند در زمینه های مختلف از سالمند مراقبت و نگهداری کند برخی از پرستاران در طول روز از سالمندان زیادی نگهداری می کنند که هر کدام از آن ها شرایط متفاوتی دارند و به مراقبت خاصی نیاز دارند همچنین ممکن است پرستار در یک زمینه خا تخصص داشته باشد و فقط از یک سالمند در طول روز مراقبت کند. زمینه های مختلفی که پرستار سالمند می تواند فعالیت کند شامل:

 • سالمند شناسی
 • کودک شناسی
 • جامعه شناسی
 • روان پزشکی
 • پزشکی

پرستار سالمند منزل باید چه آموزش هایی ببیند

پرستاری که در بیمارستان مشغول به کار است با پرستاری که در خانه از سالمند نگهداری می کند ویژگی های متفاوتی دارد زیرا هر کدام از آن ها آموزش های مختلفی می‌بینند. پرستار سالمند در خانه نیز باید با توجه به حوزه فعالیت خود آموزش های مختلفی ببیند. اولین گام برای یافتن شغل مناسب گذراندن دوره های آموزشی است.

بسیاری از آگهی های نیازمند پرستار سالمند خانگی، به پذیرش افرادی با تحصیلات کمتر از کارشناسی می پردازند؛ اما استخدام پرستار سالمند خانگی با مدرک دیپلم و دارای مجوز معتبر دولتی در زمینه پرستاری نیز برای آن ها منعی ندارد. پرستار سالمند می تواند توسط کارفرماهای متعددی از جمله آژانس های خدمات خانگی و بیمارستانی، شرکت های بیمه، اتحادیه بازنشستگان، سیستم بیمارستان، مراکز درمانی و سازمان های دولتی استخدام شود.

پرستار سالمند خانگی چه حقوق و مزایایی دارد؟

حقوق پرستاران با توجه به شرایطی که دارند و کار هایی که انجام می دهد متفاوت می باشد و عواملی مانند میزان تحصیلات، نوع فعالیت و … در تعیین مقدار درامد تأثیر گذار می باشند. البته به غیر از این ها پرستاران سالمند در خانه می توانند از حقوق اضافه کاری، بیمه، برنامه های آموزشی، برنامه کاری انعطاف پذیر، مرخصی با حقوق و صندوق پس انداز بازنشستگی نیز استفاده کنند.

مزیت های استخدام پرستار سالمند در خانه

با توجه به این که سالمندان در خانه احساس امنیت و آرامش زیادی دارند همچنین در کنار عزیزان خود می باشند امروزه استخدام پرستار سالمند خانگی افزایش پیدا کرده است. از جمله مزیتی که این کار دارد می توان به توجه زیاد به سالمند و هزینه آن اشاره کرد. برخی از سالمندان در شرایطی هستند که نگهداری از آن ها در بیمارستان امکان پذیر نمی باشد در این صورت یک پرستار سالمند می تواند با هزینه کمتری نسبت به بیمارستان از سالمند به خوبی مراقبت کند که در این صورت سالمند هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی بهبود پیدا می کند و همچنین احساس خوشایندی دارد و عزت نفس او نیز حفظ می شود.