پرستار بیمار برای مراقبت از بیمار ای ال اس

بیماری ای ال اس چیست؟

پرستاری از بیمار ای ال اس , مراقبت و نگهداری بیمار ای ال اسی : بیماری ای ال اس یک بیماری عصبی عضلانی می باشد. نام دیگر این بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) است. این بیماری عضلات بدن درگیر با این بیماری را تضعیف می کند و آرام‌آرام کل بدن را فلج می کند. در افرادی که دچار این بیماری شده اند مقدار زیادی از انتقال دهنده عصبی به نام گلوتامات را تولید می کنند که سلول های عصبی سیناپس را مسدود می کند و مانع انتقال تکانه های عصبی می شود.

بهتر است بدانید دانشمندان هنوز علت به وجود آمدن این بیماری را پیدا نکرده اند ولی برخی مشاهدات نشان می دهد که بیماری ای ال اس بیشتر در کسانی که با مواد شیمیایی کشاورزی و حلال ها سر و کار دارند دیده می شود.

زمانی که سیناپس ها بسته می شوند سلول های عصبی در مغز و نخاع که حرکت ارادی در بدن را کنترل می کنند به مرور زمان کوچک می شوند که دلیل این آتروفی مرگ سلول های عصبی می باشد. همچنین به دلیل این که اعصاب حرکتی که به عضلات وصل شده اند دیگر تکانه دریافت نمی کنند به مرور زمان از بین می روند که این نابودی باعث از بین رفتن اعصاب و آتروفی عضلات می شود.

بیماری ای ال اس

بیماری ای ال اس

بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) یا همان بیماری ای ال اس در بیشتر مواقع باعث ایجاد درد نمی شود ولی در بعضی افراد عوارضی را به همراه دارد از جمله این عوارض می توان به زخم های فشاری، گرفتگی عضلات، انقباضات مفصل، یبوست، سوزش چشم، تورم پاها و درد عضلات اشاره کرد.

بیماری ای ال اس چه علائمی دارد؟

  • سکندری خوردن
  • گیر کردن و افتادن
  • از دست دادن کنترل عضلات و قدرت در دست و بازو
  • اختلال در صحبت کردن
  • بلع و / یا تنفس سخت
  • خستگی مزمن
  • گرفتگی عضله
  • خنده غیر ارادی
  • ضعف بازوها یا پاها

درمان بیماری ای ال اس

توجه کنید که برای درمان این بیماری هیچ راه قطعی و مشخصی وجود ندارد ولی می توان با انجام برخی تمرین های توان‌بخشی مقداری از علائم آن را کاهش داد و همچنین موجب کمتر شدن درد آن شد. بیماران ای ال اسی با کمک یک فیزیوتراپ می توانند با انجام تمرین هایی گرفتگی عضلات، سفتی و انقباضات آن ها را کاهش دهند البته برای انجام این تمرینات فیزیوتراپ باید مشخص کند چه زمانی بیمار نیاز به چه تمرینی دارد.

همچنین آنها همچنین دستگاه ها یا ابزارهایی را برای به حداکثر رساندن استقلال بیمار توصیه می کنند. در حالت کلی می توان گفت درمان برای بیماران ای ال اسی وجود ندارد و فقط با انجام کارهایی می توان علائم آن را کاهش داد.

علاوه بر انجام فیزیوتراپی کادر درمان گر آموزش ها و توصیه هایی برای بیماران انجام می دهند که در ادامه مطالب می خواهیم به برخی از این مواد اشاره کنیم:

ابتدا کادر درمان گر خانه افراد مبتلا به بیماری ای ال اس را بررسی می کنند و ایجاد تغییراتی را در آن پیشنهاد می کنند تا خطراتی که در خانه فرد را تهدید می کند را به حداقل برسانند. او بیمار را در مورد نحوه مصرف دارو ها و تمرینات راهنمایی می کند و کمک می کند تا او با انجام فعالیت هایی دچار زخم بستر نشود. پرستار بیمار در صورت مشاهده زخم بستر با پماد ها و داروهایی آن ها را درمان می کند.

برخی از مشکلات بیماران ای ال اسی

همان طور که گفتیم بیماری ای ال اس باعث ضعیف شدن عضلات و تحلیل رفتن آن ها می شود که این عامل در برخی موارد باعث ضعیف شدن سیستم تنفسی می شود. پرستار بیمار برای جلوگیری از این مورد آموزش هایی را در رابطه با تمرین های تنفسی و استفاده از اسپیرومتر تحریک برای افزایش انبساط ریه و سهولت در تنفس در اختیار بیمار قرار می دهد.

از دیگر مشکلاتی که بیماران با ان مواجه هستند یبوست می باشد. به دلیل عدم توانایی تدریجی ماهیچه های لگن در حمایت از وضعیت طبیعی برای کمک به دفع مدفوع و تحریک کندتر روده است. پرستاران برای جلوگیری از یبوست استفاده از منابع غذایی پر فیبر و مصرف مایعات و سایر راهکارها را در وعده های غذایی بیماران قرار می دهند.

همچنین برخی از بیماران دچار مشکل در گفتار و ارتباط با افراد می شوند که در این صورت پرستار بیمار اموزش لازم برای استفاده از تجهیزات مورد استفاده برای گفتار را در اختیار بیمار قرار می دهد. از آنجا که ای ال اس در جویدن، سرفه و رفلکس های بلع تأثیر می گذارد، فرد را در معرض خطر اختلال در سوء تغذیه و آسپیراسیون قرار می دهد. گفتاردرمان رفلکس های جویدنی، سرفه و بلع را ارزیابی و نظارت می کند. همچنین پرستار روش هایی برای برقراری ارتباط با خانواده و سایر افراد را در اختیار بیمار قرار می دهد تا با این راه ها شدت بیماری و مشکل گفتار خود را به حداقل برسانند.

پرستار بیماران ای ال اسی چه کار هایی انجام می دهند؟

بیماری در برخی از افراد بیشتر رشد می کند که در این صورت فرد از انجام فعالیت های روزمره خود دچار مشکل می شود. در این مواقع فرد به یک پرستار تمام وقت برای مراقبت از بیمار نیاز دارد. همچنین به فرد در انجام کار هایی مانند حمام کردن، لباس پوشیدن، نظافت، تهیه غذا و کمک به غذا خوردن کمک می کند.

توجه کنید که زمان برای بیماران ای ال اسی بسیار مهم می باشد و شما باید خیلی سریع آموزش ها و فیزیوتراپی های لازم را انجام دهید تا فرد بیشتر از حد دچار مشکل نشود.
.