نقش پرستار در تربیت کودک , پرستار کودک و تربیت فرزندان

نقش پرستار در تربیت کودک : برخی والدین به دلایل مختلفی پرستار کودک استخدام می کنند. در بیشتر مواقع به دلیل مشغله والدین ؛ کودک توسط پرستار نگهداری می شود. در مواقعی که والدین در خانه نیستند آموزش و تربیت کودک بر عهده پرستار کودک می باشد. به همین دلیل پرستار کودک باید آموزش های زیادی ببیند تا بتوانند به بهترین شکل ممکن با کودکان رفتار کنند. اگر رفتار پرستار با کودک مناسب باشد کودک نیز خیلی سریع با او ارتباط برقرار می کند. داشتن ارتباط خوب و هدفمند پرستار با کودک تأثیر زیادی در تربیت او دارد. بهتر است بدانید محبت و احترام، منشأ ایجاد یک ارتباط خوب میان پرستار کودک و کودک است.

کودکان همیشه به محبت و احترام پرستار کودک پاسخ می دهند. اگر پرستار کودک بتواند اعتماد کودک را جلب کند، به خوبی می تواند استعداد های کودک را شناسایی کرده و آن‌ها را بپروراند و نکات مربوط به تربیت کودک را به او آموزش دهد. پرستار کودک برای اینکه بتواند یک ارتباط مناسب با کودک داشته باشد نیازمند زمان است زیرا از همان اول دیدار کودک به او اعتماد نمی کند و پرستار باید به مرور زمان  اعتماد او را جلب کند که از این طریق یک رابطه خوب میان پرستار و کودک شکل می گیرد.

همان طور که گفتیم زمانی که والدین حضور ندارند تربیت کودک بر عهده پرستار کودک می باشد به همین دلیل او باید آموزش های زیادی ببیند و اطلاعات زیادی داشته باشد. برای اینکه پرستار کودک بتواند تربیت مناسبی داشته باشد باید به نکات زیادی توجه کند. ما در ادامه قصد داریم به برخی از این نکات اشاره کنیم.

نقش پرستار در تربیت کودک

در اولین مرحله پرستار باید برخورد اولیه خوبی با کودک داشته باشد.

می توان برخورد اول پرستار و کودک را نقطه شروع رابطه ان ها دانست. این برخورد برای شکل گیری یک رابطه باکیفیت بسیار تأثیر گذار می باشد شاید برخورد و ملاقات اولیه پرستار کودک و کودک، در روز مصاحبه پرستار کودک و در حضور والدین اتفاق افتاده و یا در دوره آزمایشی پرستار کودک باشد. در هر صورت، پرستار کودک باید خود را برای ملاقات اولیه آماده کند. یک پرستار کودک خوب باید با توجه به رفتار و سخنان کودک و والدین به برخی از ویژگی های اخلاقی ان ها مانند کم رو بودن یا نبودن کودک پی ببرد تا بتواند ارتباط درست ترین با او برقرار کند.

برخی از کودکان بسیار سرد و جدی با افراد غریبه برخورد می کنند در برخورد اول و با پرستار نیز پرستار یک فرد غریبه می باشد به همین دلیل کودک سخت و جدی خواهد بود که در چنین شرایطی پرستار کودک باید زمان کافی به کودک بدهد تا او بتواند با پرستار رابطه برقرار کند. برای این کار پرستار بهتر است کار هایی انجام دهد که اعتماد کودک را جلب کند و این کار نیز به زمان نیاز دارد.

شما باید به عنوان یک پرستار ، کودک را درک کنید زیرا او قرار است بدون والدین خود به تنهایی با یک غریبه در خانه تنها بماند که برای کودک آزار دهنده می باشد. پس اگر با سردی کودک مواجه شدید نباید عصبانی شوید و در کمال ارامش رفتار هایی را انجام دهید که منجر برقراری رابطه بین شما و کودک شود. بیشتر کودکان علاقه زیادی به بازی کردن و یل کتاب خواندن دارند ، پرستار می تواند با توجه به خلق و خوی کودک این کار ها را انجام دهد تا به مرور زمان کودک به او اعتماد کند و یک رابطه مناسب بین ان ها برقرار شود.

پرستار باید پیشنهاد ها و نظرات والدین را در نظر بگیرد و طبق آن ها رفتار کند.

با توجه به این که والدین شناخت بهتری نسبت به فرزند خود دارند می توانند کمک زیادی به ایجاد رابطه مناسب بین پرستار و کودک کنند و همچنین با بیان ویژگی های کودک خود به پرستار کمک می کنند که اخلاق و رفتار درستی با کودک داشته باشد. بنابراین پرستار کودک باید به صحبت های والدین در مورد کودک به دقت گوش دهد و از آن‌ها در هنگام مراقبت از کودک استفاده کند. گاهی والدین پیشنهاد‌های بسیار خوبی را برای ایجاد ارتباط با کودک به پرستار کودک می دهند. پرستار کودک نیز باید سؤالاتش را از والدین بپرسد و نکته مجهولی را باقی نگذارد تا هنگام نگهداری از کودک دچار مشکل نشود.

اگر پرستار از والدین نظرخواهی کند و تمامی سؤالاتش را راجع به کودک از آن ها بپرسد می تواند وظایف خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهد زیرا هرچه پرستار بچه ، کودک را بهتر بشناسد بهتر می تواند از او نگهداری کند برای مثال باید به طور کامل با ذائقه کودک آشنا شود زیرا برای تهیه غذا باید به عادات غذایی کودک توجه کند. یا اگر کودک بازی خاصی را دوست دارد والدین باید پرستار را آگاه سازند تا زمانی پرستار می خواهد با کودک بازی کند بازی های مورد علاقه کودک باشند.

از جمله موارد مهمی که پرستار باید به آن توجه کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • واکنش کودک به چه چیزهای خوب است؟
  • کودک از چه چیزهایی بدش می آید؟
  • آیا کودک دارای ویژگی های شخصیتی خاصی است که پرستار کودک باید نسبت به آن آگاه باشد؟

هر نکته ای که باعث شناخت بهتر کودک توسط پرستار نوزاد و کودک شود مانند روشن شدن یک چراغ در یک تونل تاریک می باشد و اگر بیشتر این چراغ ها روشن شوند پرستار می تواند مسیر درست را برود یعنی هرچه شناخت پرستار از کودک بیشتر باید تربیت و رابطه آن ها نیز باهم مناسب خواهد بود.

پرستار باید با کودک رابطه دو نفره برقرار کند.

زمانی که والدین در خانه نیستند پرستار وظیفه دارد از کودک مراقبت و نگهداری کند به این ترتیب مدت زمان طولانی ان ها باهم تنها خواهند ماند به همین دلیل باید یک رابطه صمیمی دو نفره ای با هم برقرار کنند. داشتن یک رابطه صمیمی باعث می شود کودک به راحتی آموزش های پرستار را بپذیرد و در خانه محیطی کاملاً دوستانه و پر از آرامش به وجود بیاید.

ایجاد شرایط مناسب برای حرف زدن کودک

بهترین راه شناخت کودک حرف ها و صحبت های او در مورد خودش می تواند باشد. برای این که کودک در خانه صحبت کند باید پرستار شرایط و موقعیتی را فراهم کند که کودک احساس غریبگی نکند و با امنیت کامل حرف بزند. در این صورت پرستار می تواند تا حدود زیادی با ویژگی های کودک آشنا شود و رابطه مناسبی را بین خود و کودک برقرار کند.