نقش پرستار کودک در پرورش خلاقیت کودکان

پرستار کودک در پرورش خلاقیت کودکان چه نقشی دارد؟

نقش پرستار کودک در پرورش خلاقیت کودکان : امروزه همه پدر و مادر ها در تلاش اند تا کودکانی خلاق و باهوش داشت باشند تا بتوانند مدرسه و دانشگاه را با موفقیت پشت سر بگذارند و در آینده فردی توانمند و موفقی باشند. در حالت کلی می توان گفت خلاقیت به معنای داشتن ایده نو برای انجام کار ها و حل مشکلات می باشد. بهتر است بدانید خلاقیت از 3 سالگی در کودکان آغاز می شود به طوری که برخی وسایل را با یکدیگر ترکیب می کنند و وسیله جدیدی می سازند و یا با ایجاد خط هایی روی کاغذ تصاویری به وجود می آورند.

در سن سه سالگی بیشتر حرکت های کودک کامل می شود به همین دلیل می تواند از وسیله ها استفاده درستی داشته باشد. در سن 6 سالگی خلاقیت کودکان به اوج خود می رسد و باید از طرف والدین یا پرستار حمایت شوند تا خلاقیت آن ها از بین نرود و رشد پیدا کند. ما در این قسمت می خواهیم به نقش پرستار کودک در رشد خلاقیت بپردازیم.

نقش پرستار کودک در پرورش خلاقیت کودکان

خلاقیت در کودکان

مراقب و پرستار کودک نقش زیادی در رشد و پرورش کودکان دارند از زمانی که کودک حرکتش را شروع می کند و سعی می کند دنیای اطرافش را کشف کند خلاقیت او نیز پرورش پیدا می کند در این حین پرستار کودک باید با آموزش ها و حمایت های خود خلاقیت کودک را رشد دهد و مانع از بین رفتن آن شود. پرستار کودک زمان زیادی با کودک در ارتباط است و تأثیر گذار ترین فرد در به وجود آمدن اخلاق ها و رفتار های کودک می باشد. پرستار کودک می تواند در زمان رو به رو شدن با مشکل به کمک کودک راه حل های مناسبی پیدا کنند همچنین مسئله ها را با روش های مختلفی حل کنند تا خلاقیت کودک رشد کند.

پرستار کودک با چه روش هایی می تواند خلاقیت کودک را پرورش دهد؟

تشویق به حل مسئله خلاقانه

در زمینه های مختلف از کودکان سؤالات باز بپرسید، اجازه دهید نظر خود را بدون محدودیت حتی اشتباه بیان کند. از پرسیدن سؤالات بله یا خیر اجتناب کنید.

زمینه را برای تفکر خلاق کودک فراهم کنید

از موزه ها، نمایشگاه ها، کتابخانه و آثار باستانی و … به همراه کودک دیدن کنید تا اجازه تفکر خلاق را به کودک بدهید. از او بخواهید اشیاء قدیمی را با مشابه خود در حال حاضر مقایسه کند و بگوید اگر او قرار بود این اشیاء را بسازد به چه چیزهایی توجه می کرد!

کودک را به تولید ابزار و کاردستی های خلاقانه تشویق کنید

یکی از راه های مناسب برای پرورش خلاقیت کودک درست کردن کاردستی می باشد. پرستار کودک می تواند با کمک کودک با استفاده از برخی ابزار های افراد بزرگ سال مانند کاغذ رنگی و … همچنین وسایلی که دور ریختنی هستند وسیله های جدید و هیجان انگیزی درست کنند.

هیچ گاه نباید به فکر به هم خوردن نظم خانه و ریخت پاش توسط کودک شوید.

زمانی که کودک بازی های مختلفی انجام می دهد باعث ریخت و پاش خانه و بهم خوردن نظم آن می شود که پرستار نباید مانع این کار شود زیرا با بازی کردن با اسباب بازی های مختلف و فعالیت های مختلف کودک چیز های جدیدی یاد می گیرد. برای جلوگیری از این کار شما می تواند قسمتی از خانه را برای بازی کودک مشخص کند و در حین بازی نظم را به کودک آموزش دهد به این صورت هم کودک از خلاقیت خود استفاده می کند و هم نظم و ترتیب را یاد می گیرد.
قانون شکنی کنید

با کودک از ابزار غیر معمول و بی خطر کاردستی های جدید درست کنید . اجازه دهید کودک با استفاده از حبوبات و رنگ ها و اشیاء موجود در طبیعت مانند برگ و سنگ و چوب اسباب بازی های مورد علاقه خود را بسازد.

پرستار کودک

گروه بندی را به کودک آموزش دهید

پرستار کودک می تواند با استفاده از اسباب بازی های کودک گروه بندی را به کودک آموزش دهد برای مثال پرستار با کمک کودک می تواند تجهیزات آشپزی، لوازم خانگی و … را در گروه های مختلفی قرار دهد تا از این طریق کودک علاوه بر یادگیری انواع رنگ ها، لوازم خانه، حیوانات و … تقسیم بندی را نیز می آموزد.

پرستار وظیفه دارد کودک را به سمت قصه گویی خلاقانه دعوت کند.

پرستار وظیفه دارد قصه های متفاوت و مورد علاقه کودک را هر روز برای او بخواند همچنین او می تواند قصه را با توجه به شرایط و افراد موجود تغییر دهد و قصه هایی جدیدی بسازد حتی در بعضی قصه ها می تواند از کودک به عنوان کاراکتر اصلی قصه استفاده کند در این صورت کودک به شنیدن قصه تشویق می شود. پرستار می تواند برای سرگرمی و آموزش کودک حتی با کودک شروع به اجرای نمایش کنند و از او بخواهد که برخی از قسمت های قصه را تغییر دهد و قصه جدید خود را بگوید و پرستار نیز با دقت به آن گوش دهد. در چنین حالتی کودک سعی می کند مسیر قصه را تغییر دهد و با این روش خلاقیت او پرورش می یابد.

عکس العمل های خود را در مقابل رفتار های کودک مدیریت کنید.

برای کودک هدف هایی مشخص کنید و کودک را مجاب کنید تا آن ها را انجام دهد ولی کودک را تحت فشار قرار ندهید تا آن ها را انجام دهد. پرستار کودک وظیفه دارد راه های مناسب رسیدن به هدف را به کودک نشان دهد و اگر کودک موفق به انجام کار مورد نظر نشد نباید با او رفتار تندی بکند بلکه با مهربانی و ارتباط مناسب به او کمک کند تا دوباره شروع به انجام هدف مشخص شده کند.