نگهداری از سالمند در منزل , نگهداری از سالمندان , پرستاری سالمندان تهران

نگهداری از سالمندان , پرستار و مراقب سالمند , نگهداری از سالمند در منزل تهران , پرستاری سالمند : یکی از دورانی که مانند کودکی افراد به مراقبت و نگهداری نیاز دارند دوره سالمندی می باشد. در این دوره افراد با توجه و مراقبت زیادی نیاز دارند زیرا کیفیت عملکرد آن ها پایین می آید و حتی بعضی از آن ها برخی از توانایی های خود را از دست می دهند که این عوامل باعث می شود زندگی آن ها با مشکل مواجه شود. در مواقعی به دلیل این که فرد در زندگی خود دچار مشکل می شود حالت افسردگی به او دست می دهد که در این صورت باید شخص دیگری از هر لحاظ چه جسمی و چه روحی از او حمایت کند. شخصی که از یک فرد سالمند حمایت و مراقبت کند پرستار سالمند نامیده می شود.

نگهداری از سالمند

پرستار و مراقب سالمندان

همان طور که گفتیم سالمندان به دلایل مختلفی نیاز به فردی دارند که از آن ها مراقبت و نگهداری کنند به فردی که از سالمندان از لحاظ جسمی و روحی مراقبت کند پرستار سالمند گفته می شود. در برخی موارد سالمندان به مراقبت شبانه روزی نیاز دارند ولی در مواقعی فقط چند ساعت در روز یا در مواقعی خاص به نگهداری نیاز دارند. زمانی که یک فرد سن بالا برخی از توانایی های خود را از دست می دهد معمولاً اطرافیان او از او مراقبت می کنند ولی در بعضی مواقع توانایی مراقبت از او را ندارند و اقدام به استخدام فردی با عنوان پرستار سالمند می کنند تا در برخی کار ها به آن ها کمک کند و یا به طور کامل از سالمند مراقبت کند.

کسی که به عنوان پرستار سالمند شروع به فعالیت می کند باید آموزش ببیند و تخصص هایی داشته باشد همچنین هر پرستار باید متناسب با نیاز های فرد سالمند انتخاب شود تا بتواند نیاز های او را به خوبی برطرف کنید. پرستار سالمند در منزل همان ‌طور از نامش پیدا است به انجام مراقبت و نگهداری از سالمند می پردازد. این گروه از مراقبین بدون نظر پزشک اقدام مراقبتی تخصصی انجام نمی دهند.

طیف خدماتی که مراقب یا پرستار برای نگهداری از سالمندان انجام می دهند بسیار متغیر است و با توجه به اینکه سالمند تا چه حدی از توانایی جسمانی و روانی برخوردار است اقدامات مشخصی انجام می دهند. زمانی که سن افراد بالا می رود در بعضی موارد افراد فقط قادر به انجام برخی کار ها نیستند و فقط در چند مورد نیاز به پرستار دارند ولی در مواردی فرد سالمند به طور کامل توانایی خود را از دست می دهد و به مراقبت 24 ساعته نیاز دارد که در همه موارد پرستار سالمند می تواند حامی سالمند باشد.

نگهداری از سالمندان

پرستار در منزل چه وظایفی دارد؟

 • رانندگی برای سالمند
 • انجام امور منزل سالمند
 • حمام کردن و نظافت سالمند
 • تعویض و پوشیدن لباس سالمند
 • تعویض پوشینه و تخلیه کیسه ادرار سالمند
 • تهیه غذای رژیمی و برنامه غذایی
 • کمک به خوردن غذا
 • کمک به جابجایی از تخت و ویلچر و صندلی
 • کمک به انجام فعالیت های ورزشی و پیاده روی
 • انجام امور اداری مانند پرداخت قبوض
 • همراهی سالمند برای ملاقات های پزشکی
 • توجه به محیط پیرامون سالمند و انجام اقدامات لازم در جهت حفظ سلامت سالمند

نیاز به پرستار جهت نگهداری از سالمند

زمانی که فرد سالمند در خانواده به مراقبت و نگهداری نیاز پیدا می کند و اعضای خانواده نمی توانند کمک یار او باشند اقدام به استخدام پرستار می کنند. خانه بهترین ، آرامش بخش ترین و امن ترین مکان برای سالمندان می باشد به همین دلیل تمایل دارند بیشتر در خانه بمانند از این رو به پرستار در خانه یاز پیدا می کنند از عمده دلایلی که افراد اقدام به استخدام پرستار در منزل می کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اشتغال مراقبین خانوادگی در طول روز
 • نیاز به استراحت مراقبین خانگی
 • کاهش هزینه های ناشی از نگهداری سالمندان در آسایشگاه
 • ایجاد شرایط برای حضور خانواده در کنار سالمند
 • حضور یک مراقب در کنار سالمندان تنها
 • دوری مسافت اعضای خانواده از سالمند
 • نیاز به ارائه خدمات مراقبتی تخصصی

برای استخدام پرستار برای نگهداری از سالمند باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

زمانی که قصد دارید یک پرستار برای نگهداری از سالمندان استخدام کنید باید تمام شرایط را بررسی کنید تا از مشکلاتی که احتمال دارد به وجود بیاید جلوگیری کنید. توجه کنید که حتماً افرادی را استخدام کنید که عضو مؤسسات باشند و مستقل کار نکنند زیرا در این حالت شما می توانید در صورتی که پرستار مورد پسند شما واقع نشد پرستار را تغییر دهید. برای این کار باید با مراقب جلسه حضوری مصاحبه برگزار کنید. طی جلسه توانمندی های مراقب را ارزیابی کنید. توجه کنید که مراقب کاملاً به وظایف کاری خود آگاه باشد. مراقب و شما باید شرایط خود را به طور کامل به یک دیگر توضیح دهید تا بعداً هیچ‌گونه مشکلی با شرایط یکدیگر نداشته باشید.

از جمله مواردی که برای یک پرستار سالمند مهم می باشد داشتن تجربه و اطلاعات کافی می باشد برای این کار بهتر است از افرادی که پرستار مد نظر شما قبلاً برای آن ها کار می کرد پرس و جو کنید و کاملاً با اخلاق و توانایی های پرستار آشنا شوید. همچنین مراقب سالمند نباید هیچ گونه سو سابقه ای داشته باشد و عدم اعتیاد نیز از مواردی می باشد که مراقب به هیچ وجه نباید دچار آن شود زیرا در صورت داشتن این موارد ممکن است برای سالمند عزیز خطرآفرین باشد.

زمان پرستار در نگهداری از سالمند به چه صورت است ؟

زمان فعالیت پرستار در منزل بستگی به وضعیت و شرایط سالمند دارد. در برخی موارد فرد سالمند قادر به انجام همه کار های خود در خانه می باشد و فقط برای انجام کار های پیچیده نیاز به یک همراه دارد که در این صورت پرستار فقط چند ساعت در منزل سالمند فعالیت می کند ولی در مواقعی فرد سالمند بسیاری از توانایی های خود را از است می دهد و نیاز به مراقبت شبانه روزی دارد که در این پرستار باید 24 در اختیار سالمند باشد و از هر لحاظی از سالمند حمایت کند. در بیشتر مواقع نیز فرد به دلیل تنهایی فقط نیاز دارد در طول شب کسی کنار آن ها و کمک حال او باشد که در این صورت پرستار باید شب ها در منزل فرد سالمند حضور پیدا کنید.