نگهداری بیمار تعویض مفصل , مراقبت از فردی که تعویض مفصل لگن و یا زانو داشته

نگهداری بیمار تعویض مفصل , مراقبت از فردی که تعویض مفصل لگن و یا زانو داشته : یکی از حساس ترین جراحی هایی که سالیانه برای افراد در سنین مختلف انجام می شود تعویض مفصل لگن می باشد که این جراحی برای کسانی که دچار آسیب هایی در قسمت مفصل لگن شده اند انجام می شود و باعث بهبود درد آن ها و در نتیجه باعث بالا رفتن سلامتی بدن و کیفیت زندگی افراد می شود. در این بین چیزی که از اهمیت بالایی برخوردار می باشد نحوه مراقبت از بیماران می شود زیرا در صورت عدم رعایت برخی از نکات فردی که مفصل لگن اش تعویض شده است ممکن است دچار آسیب های جسمانی جبران ناپذیری شود.

جراحی تعویض مفصل لگن یک جراحی بسیار دردناک می باشد و بیمار بعد از جراحی باید در حرکت های خود دقت کند. در این دوره بیمار به بیشترین مراقبت نیاز دارد و مراقبت ها باید کاملاً اصولی و طبق دستور پزشک باشد زیرا در غیر این صورت بیمار ممکن است آسیب های جسمی خیلی زیادی ببیند و سلامت او را تهدید کند. در این قسمت به برخی از کار هایی که فرد بیمار حتماً باید توجه و عمل کند اشاره می کنیم.

حتماً باید در جلسات فیزیوتراپی شرکت کند.

اگر بیمار توسط پرستار در منزل نگهداری می شود پرستار باید بیمار را متقاعد کند که حتماً در جلسات فیزیوتراپی شرکت کند زیرا این کار باعث تسریع بهبود بیمار می شود. تمریناتی که در فیزیوتراپی بیمار باید انجام دهد به او کمک می کند که هر چه سریع تر استقلال خود را به دست آورد و سلامتی کامل را به زندگی خود برگرداند.
نظافت فردی بیمار به طور کامل رعایت شود.

زمانی که فردی جراحی تعویض مفصل لگن انجام می دهد به مدت محدودی باید فعالیتی نداشته باشد و بیشتر کار های شخصی او بر عهده پرستار بیمار خواهد بود از این رو پرستار باید کاملاً به توصیه های پزشک توجه کند و مراقبت های لازم را به طور دقیق انجام دهد تا فرد دچار عفونت های پوستی و ادراری نشود. علاوه بر این فرد بیمار ممکن است دچار زخم ها و عفونت های زیادی شود که پرستار باید همه آن ها را بررسی کند و در صورت لزوم با پزشک در میان بگذارد تا هرچه سریع تر درمان انجام شود.

نگهداری بیمار تعویض مفصل

فرد بیمار باید تحرک داشته باشد.

شروع فعالیت بدنی و میزان آن پس از جراحی تعویض مفصل لگن توسط پزشک توصیه می شود؛ اما تحرک برای استقلال و توانمندی بیمار بسیار ضروری است. نکته مهمی که باید مد نظر پرستار بیمار قرار گیرد این است که بیمار نباید بیش از نیم ساعت ساکن و بدون تحرک باشد. حتماً بایستند، راه بروند و قدم بزنند. اگر پزشک بیمار را به استفاده از واکر و یا عصا توصیه کرده است حتماً بیمار را ملزم به استفاده از آن کنید تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود. همانطور که تحرک و فعالیت بدنی برای بهبودی بیمار لازم است اما باید در نظر داشت که تحرک و انجام فعالیت های بیش از حد توصیه شده می تواند آسیب زا باشد و بیمار را با آسیب های جسمانی رو به رو کند.

بهتر است بیمار از خدمات مراقبت بیمار تخصصی استفاده کند.

برای این که بیماری که جراحی تعویض مفصل لگن انجام داده است دچار مشکل نشود بهتر از یک پرستار بیمار متخصص کمک بگیرید. پرستار بیمار می تواند هنگام انتقال بیمار از بیمارستان به منزل به بیمار کمک کند تا این کار اصولی انجام شود. پرستار بیمار در بیشتر کار های بیمار مانند راه رفتن، نشستن، دراز کشیدن و ایستادن به او کمک می کند همچنین در صورت لازم بیشتر کار های خانه نیز مانند آشپزی و شست و شوی لباس انجام می دهد.

از دیگر وظایفی که پرستار بیمار دارد و بسیار مهم می باشد تهیه دارو و یادآوری زمان مصرف دارو، همراهی بیمار برای ملاقات با پزشک است. علاوه بر همه کمک هایی که پرستار بیمار به بیمار می کند پرستار باید از نظر روحی و عاطفی نیز همراه بیمار باشد تا فرد هنگامی که دچار بیماری است و نمی تواند فعالیتی انجام دهد دچار بیماری های روحی نشود. برای این کار پرستار باید بسیار دلسوز و مهربان باشد و در همه کار ها همراه بیمار باشد کاملاً از او حمایت کند.

بررسی تمامی مواردی که باعث سقوط بیمار می شود.

سقوط برای بسیاری از بیمارانی که جراحی تعویض مفصل لگن انجام داده اند بسیار محتمل است؛ زیرا محدودیت حرکتی می تواند با افت فشار خون وضعیتی باعث سقوط بیمار شود. این خطر در سنین سالمندی شایعتر است. عوامل خطر را اتاق به اتاق و در تمامی محیط اطراف بیمار بررسی کنید و آن‌ها را برطرف کنید.

برنامه ریزی برای زمان های ملاقات بیمار با پزشک

هنگامی که فردی جراحی تعویض مفصل انجام می دهد باید تا زمانی که سلامتی کامل خود را به دست می آورد تحت نظر پزشک باشد تا پزشک وضعیت جسمانی بیمار را بررسی کند. پرستار بیمار باید پیگیر زمان های ملاقات بیمار با پزشک باشد و در حین رفت و آمد نیز مراقبت های کامل را از بیمار انجام دهد تا او دچار آسیب نشود و هرچه سریع تر سلامت کامل خود را به دست بیاورد.