همراه بیمار در بیمارستان چه وظایفی دارد ؟

همراه بیمار در بیمارستان چه وظایفی دارد؟ : بیشتر بیماران در بیمارستان و یا منزل به همراه نیاز دارند و می توان گفت مهم ترین و تأثیر گذار ترین فرد در روند درمان بیمار می باشد. می توان گفت وجود همراه برای بیمارانی که توان انجام برخی کار ها را ندارند ضروری می باشد زیرا تنها خود بیمار نمی تواند کار های بیمارستان و حتی برخی از دستورات پزشک را انجام دهد همچنین فردی که دچار بیماری شده است استرس و اضطراب زیادی دارد و باید کسی با او باشد که او را درک کند و با ایجاد ارتباط سالم با بیمار او را در انجام دستورات پزشک یاری کند.

همراه بیمار در بیمارستان چه وظایفی دارد

همراه بیمار

همراه بیمار می تواند یکی از اطرافیان بیمار باشد که باید با برخی از اصول اولیه مراقبت از بیمار آشنا باشد و با برقراری ارتباط مناسب با بیمار او را وادار به انجام توصیه های پزشکی کند. برای این کار همراه باید با دقت به توصیه های پزشک گوش دهد تا بتواند همه آن ها را به دقت انجام دهد. برای این که بیمار روحیه خود را حفظ کند پزشک می تواند شرایط بیمار را فقط به همراه بیمار گزارش دهد و همراه بیمار نیز باید راز دار باشد و اطلاعات شخصی بیمار را به کس دیگری بازگو نکند.

در بیمارستان به دلیل کمبود پرسنل به تغذیه و شرایط روحی بیمار توجهی زیادی نمی شود که در این صورت همراه بیمار وظیفه دارد بیمار را به خوردن منظم دارو هایش و تغذیه مناسب تشویق کند.

آیا همه بیماران به همراه نیاز دارند؟

خیر همه بیماران به همراه نیاز ندارند برخی از بیماران می توانند به راحتی تمامی کار های خود را انجام دهند ولی برخی از آن ها به دلایل مختلف نمی توانند حتی کار های شخصی خود را انجام دهند که در این صورت به همراه نیاز دارند. ما در ادامه به برخی از بیمارانی که وجود همراه بیمار برای آن ها ضروری می باشد اشاره می کنیم.

بیماران تنها:

خیلی از افراد به دلایل مختلف مجبور هستند تنها زندگی کنند و هنگام بیماری نیز کسی نیست از آن ها حمایت کند زیرا یا همسر و فرزند و یا فامیل نزدیکی ندارند و یا آن ها به دور از او زندگی می کنند که در این صورت اگر فرد دچار بیماری شدیدی شد و نتوانست همه کار های خود و بیمارستان را به تنهایی انجام دهد باید از یک همراه کمک بگیرد تا او در بیشتر کار ها به بیمار کمک کند.

اشتغال اطرافیان:

در حال حاضر مشغله های کاری زمان کافی برای کم به اعضای خانواده را به افراد نمی دهد. در صورتی که یکی از عزیزانمان باید به مدت طولانی در بیمارستان تحت نظر قرار گیرد اطرافیان نمی توانند در تمام طول مدت بستری او را همراهی کنند از این رو نیاز به استفاده از خدمات همراه بیمار خواهند داشت.

نیاز به انجام مراقبت تخصصی:

در مورد بسیاری از بیماری ها نیاز به جابجایی و ارائه خدمات مراقبتی تخصصی توسط مراقب بیمار وجود دارد. گاها اطرافیان بیمار به دلیل ناآگاهی و سهل انگاری در امر مراقبت عواقب جبران ناپذیری را برای بیمار به بار می آورند. به همین دلیل در چنین شرایطی وجود یک مراقب آموزش دیده که بر اصول مراقبتی واقف بوده و تمام زمان خود را به مراقبت از بیمار اختصاص می دهد بسیار کمک کننده خواهد بود.

نگرانی از بیماری همراه:

در برخی موارد فرد دچار بیماری واگیر داری می شود و یا اطرافیان وی شرایطی دارند که نمی توانند در بیمارستان بمانند در این صورت اگر فرد بیمار نتوانست همه کار های خود را انجام دهد باید همراه کمک بگیرد تا در بیمارستان در کار های شخصی و کار های بیمارستان به بیمار کمک کند همچنین اگر همراه بیمار آموزش دیده باشد در بیمارستان کمتر دچار بیماری می شود و بهتر می تواند دستورات پزشک را انجام دهد.

توجه کنید که همراه وظیفه دارد فقط طبق توصیه پزشک جلو برود و هیچ گونه دخالتی نباید در روند درمان داشته باشد زیرا اگر همراه بیمار برای مثال خود سر دارویی به بیمار بدهد و یا مقدار تعیین شده دارو را کم و یا زیاد کند ممکن است بیمار آسیب جدی ببیند و در برخی موارد ممکن است روند درمان بیمار با مشکل برخورد کند. از جمله وظایفی که همراه بیمار دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

همراه بیمار باید توجه کامل به تغذیه بیمار داشته باشد و از خوردن مواد غذایی که برای سلامتی بیمار مضر است جلوگیری کند

همراه بیمار باید در هنگام خواب بیمار هوشیار باشد زیرا ممکن است در حین خواب بیمار برای مثال دچار تب شدید شود که در این حالت همراه باید در کمترین زمان ممکن تب بیمار را پایین بیاورد و یا از پزشک و پرستار کمک بگیرد.

همراه بیمار وظیفه دارد به تمام خواسته های بیمار توجه کند و در صورت مغایرت نداشتن با دستورات پزشک آن را در اسرع وقت تهیه کند.

همراهان بیماران در بیمارستان نباید هیچ یک از قوانین بیمارستان را نادیده بگیرند بلکه باید با رعایت تمام قوانین با پرسنل بیمارستان و پزشکان همکاری کنند تا روند درمان بیمار با سرعت بیشتری انجام شود.