وظیفه پرستار کودک بیمار , وظیفه پرستار کودک در مقابل کودک بیمار چیست؟

وظیفه پرستار کودک بیمار : مراقبت و نگهداری از کودکان کار آسانی نمی باشد و پرستار کودک وظایف زیادی در قبال کودک دارد و اگر در انجام هر یک از این وظایف کوتاهی کند با مشکلاتی رو به رو خواهد شد. حال فرض کنید کودک بیمار باید در این صورت وظیفه پرستار چند برابر می شود. یک پرستار کودک همیشه دوست دارد کودک شاد و پرانرژی باشد ولی زمانی که کودک بیمار می شود دیگر سرحال نیست و پرستار باید بیشتر از قبل از او مراقبت کند و توجه خود را نیز زیاد کند. برای اینکه پرستار بتوانید به خوبی از کودک بیمار نگهداری کند باید به نکات زیادی توجه کنید که مل در این قسمت به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

میزان استراحت کودک بیمار

میزان استراحت کودک در دوران بیماری بسیار مهم می باشد زیرا داشتن تغذیه سالم و مناسب و استراحت کافی روند بهبود بیماری را سرعت می بخشد. توجه کنید که کودک حتی اگر بیمار هم نباشد باید استراحت کافی داشته باشد برای مثال یک کودک در سن مدرسه باید حداقل در هر روز 10 ساعت بخوابد که این مقدار در زمان بیماری مانند سرما خوردگی افزایش پیدا می کند و کودک در این زمان به استراحت زیادی نیاز دارد که این کار بر عهده پرستار کودک می باشد که به کودک گوشزد کند که حتماً باید استراحت کافی داشته باشد.

وظیفه پرستار کودک بیمار

هیدراته نگه داشتن بدن کودک بیمار

در زمان بیماری بدن کودک باید هیدراته باشد یعنی باید غذاهایی مصرف کند که آب بدن کودک تأمین شود زیرا در زمان بیمار آب زیادی از بدن دفع می شود. خیلی از کودکان وقتی بیمار می شوند تمایل به خوردن غذا و نوشیدن ندارند که در این صورت وظیفه پرستار کودک می باشد که با انجام کار هایی کودک را به خوردن و نوشیدن علاقه مند کند برای مثال پرستار کودک می تواند مایعات خوش طعم مانندِ آبمیوه که به دلیل وجود ویتامین برای درمان بیماری کودک نیز مفید هستند، به کودک پیشنهاد دهد. پرستار کودک بیمار باید توجه کنید که بدن کودکان خیلی سریع تر از بزرگ سالان دچار کم آبی می شود به همین دلیل باید غذاهای آبکی و انواع نوشیدنی های سالم را در برنامه غذایی کودک بیمار قرار دهد.

جلوگیری از خشکی بینی کودک بیمار

پرستار کودک باید توجه داشته باشد که نباید اجازه دهد بینی کودک بیمار خشک شود و برای جلوگیری از این کار می تواند برخی از کار را انجام دهد به طور مثال پرستار کودک می تواند از اسپری های مخصوص بینی و یا قطره آن برای مرطوب و ضد عفونی کردن بینی کودک استفاده کند. بخور دادن نیز از کارهای مفید دیگر است که پرستار کودک می تواند از آن در جهت بهبود سلامتی کودک بیمار استفاده کند. البته باید به این نکته نیز توجه کنید که داروهای مرطوب کننده بینی برای کودکان زیر 4 سال بسیار خطرناک می باشد و نباید مورد استفاده قرار گیرد.

محبت کردن به کودک بیمار

کودکان در هر شرایطی به محبت و توجه احتیاج دارد به خصوص زمانی که بیمار می شوند این احتیاج چند برابر می شود زیرا بسیار از کودکان از بیماری ترس دارند و به کسی نیاز دارند که با دادن آرامش و محبت زیاد آن ها را آرام کند و ترس را از کودک دور کند. از جمله کار های که پرستار می تواند برای محبت به کودک انجام دهد بغل کردن و با صمیمیت با او حرف زدن می باشد. بهتر است بدانید محبت کردن بهترین درمان برای کودک است.

پرستار کودک باید به کودک نشان دهد که چقدر او را دوست دارد و برایش اهمیت قائل است. کافی است پرستار کودک به کودک عشق بورزد تا روند درمانی کودک سرعت چشم گیری بیابد. پرستار کودک باید به نیاز های کودک رسیدگی کند و کودک نیز قدردان این محبت ها و صبوری های پرستار کودک خواهد بود.

بدترین لحظه برای کودکان زمانی است که احساس کنند تنها هستند در این حال احساس امنیت خود را از دست می دهند و آرامش ان ها بهم می ریزد به همین دلیل زمانی که پرستار کودک نیاز دارد چند دقیقه کودک را تنها بگذارد باید به او کودک بگوید تا او آگاه شود و احساس امینت خود را از دست ندهد همچنین لازم است پرستار کودک زمان بازگشت خود را نیز به کودک اطلاع دهد در این صورت کودک آرامش زیادی خواهد داشت. به این موضوع نیز توجه کنید که پرستار کودک باید به نحوی به کودک محبت کند که در کودک احساس خوب و خاص بودن را ایجاد کند.

پرستار کودک

پرت کردن حواس کودک بیمار

پرستار کودک وظیفه دارد که همیشه کودک را سرگرم و مشغول کند ولی در زمان بیماری باید او را مداوم سرگرم کند و حواس کودک بیمار را پرت کند. تماشای تلویزیون یکی از این سرگرمی ها است ولی همیشه کار ساز نمی باشد و می تواند برای کودک تکراری شود. به همین دلیل پرستار کودک باید خلاقیت زیادی داشته باشد و با انجام بازی های مختلف و مورد علاقه کودک او را سرگرم کند. زمانی که کودک سرگرم انجام بازی های مختلف می شود تا حدودی بیماری خود را فراموش می کند که موضوع می تواند روند بهبود بیماری را سرعت ببخشد.

پرستار کودک باید مطمئن باشد که کودک بیمار از هر لحاظ راحت می باشد

برای این که کودک احساس راحتی کند باید تمامی شرایط در خانه تحت کنترل باشد برای مثال دمای خانه مهم ترین عامل برای احساس راحتی کودک می باشد اگر هوا سرد باشد باید پرستار کودک وسایل گرم کننده خانه را روشن کند و اگر هوا بیرون گرم باشد برای راحتی کودک هوای داخل خانه را باید تنظیم کنید و دمای هوا را به تعادل برسانید. توجه کنید که برای خنک کردن هوای داخل خانه سعی کنید از کولر استفاده نکنید.

بهترین کار باز کردن پنجره هاست زیرا با این کار هم هوای داخل خانه خنک می شود و هم با ورود هوای تازه به خانه به بهبودی کودک کمک می کنید. دیگر کاری که باید پرستار کودک برای راحتی کودک بیمار انجام دهد پوشاندن لباس های نرم و راحت می باشد. پرستار کودک باید همچنین از راحت بودن محل استراحت کودک بیمار نیز اطمینان حاصل کند زیرا اگر جای کودک راحت نباشد نمی تواند استراحت کند.