مراقبت و پرستاری از کودک نابینا

چگونه باید از یک کودک نابینا مراقبت کنیم؟

مراقبت و پرستاری از کودک نابینا کاری است که به توجه و تمرکز زیادی نیاز دارد و پرستاران کودک باید با تمام توان خود و با آموزش هایی که می بینند به بهترین شکل ممکن از کودک نگهداری کنند. حال فرض کنید کودک نابینا باشد و کارهای معمولی که هم سن و سال هایش به تنهایی انجام می دهند او قادر به انجام آن ها نیز نباشد که این حالت شرایط را بسیار پیچیده می کند.

در دنیا کودکان زیادی وجود دارند که به هر دلیلی نابینا شده اند و یا قدرت دید بسیار کمی دارند و همه آن ها به مراقبت ۲۴ ساعته نیاز دارند. بهتر است بدانید میلیون کودک در جهان کاملاً نابینا هستند که برای مراقبت از آن ها باید افراد آگاهی و اطلاعات کافی داشته باشند و مدام در حال آموزش باشند. مراقبت از کودک نابینا به زمان زیادی نیاز دارد همچنین باید برای این کار تجهیزات زیادی را فراهم کنید.

شما می توانید با آموزش کودک را به بهترین شکل ممکن پرورش دهید و زندگی او را به سمت روشنایی ببرید. ما در این قسمت قصد داریم کار هایی که برای مراقبت از کودک نابینا نیاز می باشد را به مختصر توضیح دهیم.

پرستاری از کودک نابینا

برای دریافت خدمات پرستاری از کودک نابینا می توانید با مشاورین ما در یار بانو تماس بگیرد تا بهترین راهنمایی در انتخاب پرستار کودک برای شما داشته باشند .

اولین مرحله برای مراقبت از کودک نابینا کمک گرفتن می باشد.

اولین باری که متوجه می شوید کودک شما نقص بینایی دارد باید بدانید که چگونه با او رفتار کنید. برای این کار شما به آموزش و همکاری برخی افراد نیاز دارید. بهترین گزینه برای این کار می تواند کمک گرفتن از افراد نابینا می باشند که خود تجربه زیادی در این باره دارند و می توانند کمک زیادی برای شما کنند و بهترین مشاوره را برای شما بدهند.

شما باید توجه کنید که زمان در امر بسیار مهم می باشد و هرچه سریع تر کار خود را شروع کنید فرزند شما به همان میزان سریع رشد می کند و شادتر خواهد بود. برای این که شما فرزند نابینای سالمی داشته باشید باید او را وارد جامعه کنید و از گوشه گیری او جلوگیری کنید. توجه کنید که به هیچ وجه فرزند نابینای خود را از جامعه دور نکنید. نوع برخورد و رفتار شما با کودک نابینا بسیار مهم می باشد و می تواند تأثیرات حیاتی در زندگی او بگذارد. برای رفتار درست و نحوه صحیح برخورد شما حتماً باید آموزش های زیادی ببینید.

برای تحصیل کودک نابینای خود تصمیم بگیرید

در وهله اول باید برای تحصیل کودک دلبندتان تصمیم‌گیری کنید. برای این کار می‌توان از ارگان‌های ذی‌ربط این موضوع مشاوره گرفت و در انتخاب مدرسه و نحوه خواندن کودک تصمیم گیری کرد. سه روش خواندن وجود دارد، روش اول استفاده از پرینت با حروف بزرگ، روش دوم خط بریل و روش سوم استفاده از کامپیوترهای سخنگو است. در نهایت فرزند شما از یکی از همه این روش ها و یا ترکیبی از چند روش استفاده می‌کند.

ممکن است به شما توصیه شود از روش بریل استفاده کنید اما بسیاری از کودکان بینایی کافی برای خواندن پرینت بزرگ را داشتند یادگیری زبان بریل بسیار دشوار است؛ اما اگر احتمال بسیار کمی هم وجود دارد که وضعیت بینایی فرزندتان در آینده تغییر کند تأکید کنید که خط بریل را بیاموزد. مسئله مهم بعدی این است که فرزندتان یاد بگیرد که به تنهایی از پس مسائل روزمره زندگی بر آید همچنین آن‌ها باید قبل از ورود به دانشگاه یا کار مهارت هایی برای استفاده از فناوری های مختلف را بیاموزند پس؛ برای این موضوع باید حتماً حداقل برای مدت کوتاهی هم که شده به مدرسه مخصوص نابینایان برود.

نکته مهم :

پرستاری از کودک نابینا می تواند به توانایی های نهفته کودک کمک کند تا رشد بیشتری در آنها پیدا کند و تاثیر زیادی در نتایج یادگیری او خواهد داشت .

باید برای شغل کودک نابینای خود نیز فکری کرده باشید

زمانی که فرزند نابینای شما دوران تحصیلات مدرسه ای خود را به پایان رساند باید برای آینده او فکری کنید تا وارد جامعه شود. این کار را باید با مشورت فرزندتان انجام دهید تا وارد شغل و یا رشته مورد علاقه خود شود. برای انتخاب رشته و شغل نیز باید از افرادی راهنمایی بگیرید تا فرزندتان وارد مسیری درست شود.

شما باید برای تمامی مسائل فرزند نابینای خود فکر کنید به طور مثال فرض کنید کودک شما رشته ای را برای ادامه تحصیل انتخاب کند در این صورت شما باید به فکر نحوه درس خواندن و زمان بیکاری او نیز برنامه داشته باشید تا فرزند نابینایتان از جامعه دور نشود و همراه با افراد دیگر در جامعه فعالیت کند تا زندگی شاد و موفقی داشته باشد.