پرستار بیمار ام اس در منزل چه وظایفی دارد؟

پرستار بیمار ام اس در منزل چه وظایفی دارد؟ : پرستارانی که در منزل از افرادی که بیماری خاصی دارند مراقبت می کنند وظایف زیادی دارند و باید در رابطه با آن بیماری تخصص داشته باشند. بیماری ام اس یکی از بیماری های سیستم عصبی می باشد و فردی که به این بیماری مبتلا شده است روز به روز تغییراتی در بدن او رخ می دهد و هر روز به مراقبت خاصی نیاز دارد به همین دلیل پرستار بیمار باید مهارت زیادی داشته باشد.

پرستار بیمار ام اس

برای این که با این بیماری بیشتر آشنا شوید بهتر است بدانید بیماری ام اس یک بیماری خود ایمنی سیستم عصبی می باشد و علائم آن عبارت اند از:

علائم بیماری ام اس

خستگی

یکی از نشانه های بیماری ام اس خستگی می باشد. می توان گفت علت بروز خستگی در بیمار مبتلا به ام اس ناشی از فعالیت بیش از حد مغز، استرس، خستگی عضلانی ناشی از اسپاسم های مکرر، لرزش و عوارض دارویی و همچنین افسردگی باشد.

لرزش

زمانی که بیمار مبتلا به بیماری ام اس فعالیتی انجام می دهد لرزش در بدنش ظاهر می شود البته توجه کنید که لرزش ها و اسپاسم عضلانی متداول است و با کمک فیزیوتراپ و درمان دارویی قابل درمان هستند.

اختلال در بلع

یسفاژی و یا اختلال در بلع در زمان خوردن و آشامیدن شرایط ناخوشایندی را برای بیمار به وجود می آورد. در این زمینه یک گفتار درمان ممکن است توصیه به مصرف غذاهای مایع کند تا علاوه بر سهولت در بلع خطر آسپیراسیون را نیز کاهش دهد.

بی اختیاری ادرار و مدفوع

با پیشرفت کردن بیماری ام اس افراد کنترل ادرار و مدفوع خود را از دست می دهند به همین دلیل مجبور به استفاده از تجهیزاتی مانند پوشینه و یا سوند و … می شوند. مراقب و پرستار بیمار باید به احتمال عفونت ادراری در این افراد توجه کنند.

اختلال در هماهنگی

از انجا که بیماری ام اس بیماری سیستم عصبی می باشد و اعصاب فرد را تحت می کند. اگر سیستم عصبی فرد دچار آسیب شود کنترل خود را از دست می دهد و بدن او ناهماهنگ می شود که این عامل باعث افتادن و آسیب به فرد بیمار می شود. پرستار بیمار باید در خانه تجهیزاتی را فراهم کند تا افتادن و سقوط بیمار را به حداقل برساند.

از دیگر علائمی که در بیماران ام اسی مشاهده می شود اختلال در بینایی، خارش و سوزش و احساس گزگز در نقاط مختلف بدن، میگرن و مشکل در تکلم است که ممکن است گاهی این نشانه ها شدت بیشتری داشته باشد و گاهی نشانه ای از آن ها نباشد.

پرستار بیمار در مقابل بیمار ام اسی چه وظیفه ای دارد؟

پرستار بیمار باید در خانه باید بیشتر کار های منزل را انجام دهد.

اگر خانه مرتب باشد و همه وسیله ها سرجای خود باشند فرد بیماری بهتر می تواند فعالیت کند و افتادن و سقوط او به حداقل می رسد همچنین در صورت افتادن آسیب کمتری می بیند. شما به عنوان یک پرستار بیمار باید خانه را طوری مرتب کنید که بیمار آرامش بیشتری داشته باشد و راحت تر بتواند حرکت کند.

پرستار باید توجه کند که خانه را برای یک بیمار ام اسی تجهیز کند برای مثال اگر منزل بیمار دارای پله می باشد باید از وسایلی استفاده کند که پله ها هیچ آسیبی به بیمار نرسانند و یا اگر در خانه وسایل اضافه ای وجود دارد که دم دست می باشد و باعث سقوط بیمار می شود باید ان ها را از دسترس خارج کند. پرستار با انجام چنین کار های می تواند مانع آسیب جدی و زیاد به بیمار شود.

پرستار بیمار باید در کار های روزمره به بیمار کمک کند.

بهتر است بدانید میزان بیماری در هر فردی متفاوت می باشد و با توجه به شدت بیماری نیاز هر بیمار به کمک تغییر می کند. زمانی که بیماری شدت زیادی پیدا می کند نشانه های بیماری زیاد در او دیده می شود و در چنین صورتی فرد احتیاج زیادی به پرستار دارد و پرستار وظیفه دارد در بیشتر کار ها مانند جا به جایی، انجام کار های شخصی، تهیه غذا و … به بیمار کمک کند.

نحوه زندگی فرد مبتلا به بیماری ام اس باید تغییر پیدا کند.

افرادی که به بیماری ام اس مبتلا می شود خیلی از توانایی های خود را از دست می دهند و نمی توانند زندگی عادی داشته باشند به همین دلیل پرستار بیمار باید به طور کامل سبک زندگی او را عوض کند برای مثال بیمار باید یک رژیم غذایی مناسبی داشته باشد همچنین فعالیت هایی را که پزشک توصیه می کند را وارد برنامه روزانه بیمار کند تا فرد بیمار بیشتر دچار آسیب نشود.

فرد بیمار باید از خود مراقبت کند.

فردی که به بیماری ام اس مبتلا می شود نباید روحیه خود را از دست بدهد و بیش از قبل به خود توجه کند توجه کنید که این کار خودخواهی نمی باشد بلکه با مراقبت خود بیمار از خود پرستار بهتر می تواند وظایف خود را انجام دهد. توجه کنید که برای این کار پرستار بیمار نیز باید کمک کند برای مثال محیطی برای بیمار فراهم کند که بیمار دچار افسردگی نشود و روحیه شادی داشته باشد برای این منظور می تواند از مدیتیشن، یوگا، تای چی برای بیمار استفاده کند. بیمار نیز باید در طول روز استراحت کافی داشته باشد و به تغذیه و سلامت خود اهمیت زیادی بدهد و همچنین به دستورات پزشک ریز به ریز عمل کند.

پرستار بیمار باید مطالعه زیادی داشته باشد.

پرستار بیمار ام اسی همان طور که گفته شد باید اطلاعات و آگاهی زیادی داشته باشد همچنین مهارت های زیادی در این باره کسب کند. برای این کار پرستار باید مطالعه روزانه داشته باشد و هر چیزی که مربوط به این بیماری می شود را بخواند و از ان برای مراقبت بهتر از بیمار استفاده کند.